Franz Kafka – Dönüşüm Yorum ve Pdf

Yazarın en ünlü ve en tuhaf eserlerinden Dönüşüm ‘ün, ne anlatmak istediğini hiç düşündünüz mü? 

Nasıl Ortaya Çıktı?

Kitabın yazılışı ilk olarak Kafka’nın, Felice Bauer’e gönderdiği bir mektupla başlar. Mektupta Amerika romanı üzerinde çalıştığını, ilerleyemediğini görünce sıkıldığını ve yataktan kalkamaz hale geldiğini bu nedenle bir öykü yazarak ara vermek istediğini yazar. Dönüşüm işte böyle ortaya çıkar.

Dönüşüm adlı öykünün baş kahramanı olan Gregor, kendini sosyal hayatından soyutlamış tamamen işine ve ailesine odaklanmıştır. İşine bir kez bile geç kalmaktan korkan Gregor bir gün sabah uyandığında böceğe dönüşür. Neden ve nasıl dönüştüğünü sorgulamak yerine ayağa kalkıp işe gitmeye çalışır. 

Gregor’un hala işe geç kalma telaşında olması, sistemin insanları makineleştirdiğini, kendilerine zaman ayıramadıklarını ve özellikle de yabancılaşmayı anlatır.

Böceğe dönüşen Gregor zamanla taze yiyeceklerden tiksinip bozuk yiyecekleri sever, bacaklarını kullanmayı öğrenir ve tavanda durmak gibi hobiler ederek yeni hayatına entegre olur. Ailesine kendini ifade etmeye çalışsa da ailesi onu anlamaktan öte sadece bir böcek olduğunu ve ölmesi gerektiğini düşünür. Kız kardeşi başlarda Gregor’a yemek verse de zamanla onu görmekten tiksinir. Ne Gregor ne de ailesi bunun nasıl düzeleceğini sorgulamamışlar 

Gregor neden böcek olmuş, neden hiç düzelmemiş gibi ayrıntıları açıklamaktan kaçınmış Kafka. Yazarın neden hamam böceğini seçtiği ise hiç bilinmiyor fakat buna dair bazı tahminler var. Birincisi babası bir mektupta ona ‘böcek’ diye hitap etmiş, ikincisi de Dostoyevski’nin yeraltı notlarından bir bölümde  “pek çok kez böcek olmayı istemişimdir.” şeklinde yazısıyla ona gönderme yaptığı düşünülüyor. 


PDF LINKI ICIN TIKLAYIN

Add Comment