Kapitalizm Bizi Nasıl Kandırıyor?

Kapitalizm biz farkında olmasak da davranışlarımızı, satın aldıklarımızı hatta düşündüklerimizi bile etkiler,  insanların zayıf yönlerini bilir ve bunları iyi kullanır. Bizleri sürekli çalış-tüket çarkının içine mahkum eder.
O çok beğendiğiniz telefon markasını hatırladınız mı? Dizilerden reklamlara kadar her yerde gördüğümüz o güzel kadınları?  Şimdi kapitalizmin ürünlerini biraz inceleyelim.

 

1. Ünlü Markalar

Apple, Channel, Starbucks…
Bu tür markalar filmlerin, reklamların, panoların içine sıkıştırılmıştır. Siz farkında olmasanız da bilinçaltınız bu mesajları algılar: ‘çok ünlü bir marka mutlaka bunu almalıyım’, ‘ne kadar pahalıysa o kadar kalitelidir’,  ‘herkesin elinde var ve benimde olmalı’
Bizi maddi açıdan zorlayacak olmasına rağmen bunları almak isteriz çünkü bunları alırsak insanların üzerinde iyi bir etki yaratacağımızı düşünürüz.

 

2. Güzellik Algısı

En sevdiğiniz dizideki ana karakterleri düşünün. Büyük bir ihtimalle kadınlar çok güzel erkekler de çok yakışıklıdır. Bununla kalmaz baş roldeki o ‘güzel’ kızı bütün reklamlarda görmeye başlarsınız.

Victoria Secret defilelerini hepimiz biliyoruz, mankenlerin ciltleri pürüzsüz, renkli gözlü ve zayıf olmalarına rağmen kadınsı hatlara sahiplerdir. Medya üstüne basa basa bu kadınların güzel olduğunu savunur oysa ki gerçek hayatta bu ölçüleri yakalayamazsınız. Eğer yakalamak isterseniz de size bir sürü alternatif sunulur: diyet gıdaları, cerrahi operasyonlar, çeşitli zayıflama ürünleri.
İrem Derici’yi hatırlıyor musunuz? Zayıf görünmek için sağlığından olmuştu.

 

3. Moda 

Sık sık değişen moda anlayışıyla elimizdekiler eskimeden yenisini alırız.
Başımızda bir bekçi sürekli onu alma şunu al diye komutlar vererek bizi yönlendirmeyi çalışır, moda adı altında bazen iğrenç kumaş parçalarını pazarlamaya çalışırlar.

 

4. İndirimler, Kampanyalar…

Beğendiğimiz marka indirime girdiğinde koşa koşa alır ne kadar kar ettiğimizi düşünürüz. Aslında bunlar akıllıca düşünmüş pazarlama taktiğidir.
100 liralık alışverişe 20 liralık indirim kuponu verirler bu kuponu alabilmek için gerek duymadığımız ürünleri de alırız ayrıca bu kupon sizi tekrar buradan alışveriş yapmaya iter.
%50+%20 indirim etiketiyle %80 indirim olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında kastedilen %50 indirim fiyatının üzerinden yapılan %25 indirimdir hatta mağazalar fiyatları kabartıp bir kaç hafta sonra %60 indirim etiketiyle size sunarlar.
Ek olarak geçenlerde fark ettiğim bir durumu size anlatmak istiyorum. Alışverişe çıkmak istemiştim önce pazara gittim kıyafetleri inceledim ortalama 15-20 liralık ürünlerdi ardından mağazaya girdim aynı ürünü burada 30 liraya satıldığını gördüm.

Okuduğunuz için teşekkürler! 🙂

Add Comment