Lens Kullanmak İçin İpuçları

 Merhabalar!
Üç yıldır kontakt lens kullanan biri olarak, bu yazımda lens kullanmayı düşünenlere deneyimlerimi anlatmak hatta ipuçları vermek istiyorum.

İlk önce aklınızda ki soru işaretlerinden başlayalım.
Lens gözünüzü acıtmaz inceciktir ve doğru taktığınızda hissetmezsiniz bile.
Uyurken gözümde unutursam diye korkuyorsanız bunun için geliştirilmiş lensler mevcuttur ama yine de uyumadan lensleri çıkarmanız önerilir çünkü gözünüz hava alamaz ve bir hafta gibi bir süre boyunca çıkarmazsanız kuruluk yapabilir.
Ayrıca sabah uyandığınızda gözünüzde çapak oluşur ama korkmayın yıkarsınız geçer 🙂

Çoğunlukla gözünüzün numaraları birbirinden farklı olur. Örneğin sağ gözünüz 1,25 iken sol gözünüz 1,50 olabilir. Gözlükçüye gittiğinizde size sadece 1,25 numaralı lensleri verirler böylece maliyeti azalır.
İtinayla şuna değinmek istiyorum: lenslerinizi almadan önce mutlaka göz doktoruna gidin ve lens alacağınızı söyleyin, göz çapını ve numarasını hesaplayıp size bir reçete verecek. Bu reçeteyle gözünüze uygun lensi bulabilirsiniz.

İpucu 1: Lenslerin önü ve arkası vardır. Ters takarsanız gözünüzü rahatsız eder. Bunu anlamak için lensi parmak ucunuza alın. Dikkatlice bakarsanız 123 sayısının yazılı olduğunu görürsünüz eğer sayılar ters ise yanlış yöndedir.

İpucu 2: Her gün takıp çıkarıyorsanız solüsyonunuz çok hızlı bitecektir. Bunun için lenslerinizi ayrı ayrı koymak yerine sadece bir kapağa koyun. Lens numaraları birbirinden farklıysa ayrı koymaya devam edin çünkü karıştırırsınız.

İpucu 3: Lensi taktığınız parmağınızın kuru olmasına dikkat edin aksi taktirde gözünüze yapışmaz.

İpucu 4: Yeni kullanmaya başlamışsanız çantanızdan lens kutusunu, solüsyonu ve gözlüğü ayırmayın.

Lenslerin çok farklı türleri vardır. Ben bir kez alayım beni uzunca süre idare etsin istedim ayrıca gece lensle uyuma problemiyle uğraşmak istemedim. Benim kullandığım lens markası acuvue oasys. Fiyatı 100 tl civarı. İçinde 6 adet bulunuyor, her bir çiftin ortalama 3 aylık kullanım süresi var, hemen hemen bir sene yetiyor bana.
Bunun haricinde lenslerinize iyi bakmalısınız. Yere düştüğünde tükürüp temizlemek gibi işlere girişmeyin. Avucunuza solüsyon döküp nazikçe temizledikten sonra solüsyonun içinde bir kaç saat bekleyin ki temizlensin. Ayrıca lenslerin belli bir kullanım süresi olur, bu kullanım süresini aşmayın.
Unutmayın, göz şakaya gelmez.

Add Comment