Muğla’ya Gelmeden Önce Bunları Bilin


Bodrum, Marmaris, Fethiye…
Bu güzel ilçelerin hepsi aslında Muğla’ya bağlıdır ama maalesef kendisi ilçeleri kadar iyi bilinmez.
‘Çirkin ananın güzel kızları’ derler Muğla’ya, dağlarla çevrili ve öğrenciler sayesinde geçinen bir şehirdir ama gel gelelim kiraları oldukça yüksektir.
Evet, bu yazımda buraya gelmeden önce bilmeniz gereken olumlu ve olumsuz yönlerini yazacağım. Özellikle öğrenciler için çok faydalı olacağını düşünüyorum.


Muğla’da deniz yok!
Üniversiteyi burada okumak isteyenler için hemen söyleyeyim, Muğla’da deniz yok, daha açık belirtmek gerekirse Muğla-Merkez’de deniz yok. Deniz, kum, sahil beklerken dağlarla karşılaşınca üzülmeyin.
Bu mağdurlardan biri de Koray Avcı’dır. 🙂


Deniz yok diyoruz ama yarım saatlik mesafede Akyaka adında küçük bir cenneti var. Kafa dinlemek isteyenler için gidilebilecek en güzel yerlerden.
Burada yamaç paraşütünden kampa kadar bir çok aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz özellikle mimarisi ile kalbinizi fethedecektir. Sadece Bodrum ve Marmaris’den bahsetmiyorum, daha bir çok ilçesinde gezip görülecek doğal güzellikleri mevcut.
Herşeye rağmen burada yaşıyorsanız şanslısınız çünkü dünyanın dört bir yanından insanlar buraya gelmek için planlar yaparken siz istediğiniz zaman hazırlanıp yola çıkabilirsiniz.


Akyaka Plajı


Havası çok kandırıcıdır.

Belki biliyorsunuz ama ben yine de söyleyeyim. Yazlar bunaltıcı sıcak, kışlar dondurucu soğuktur ve fazlaca yağmur yağar. Eğer Ekim aylarında geliyorsanız ve uzun süre kalacaksanız mutlaka kışlıklarınız ile şemsiyenizi yanınıza alın. En az bir adet şemsiyeniz azgın rüzgarlar tarafından kırılacaktır. Birden başlayan şiddetli yağmurlar hiç dinmeyecek gibi yağar, iki dakika sonra diner. Bazen de bu yağmurlar bir kaç gün dinmeden devam eder.


Eski Muğla

Çoğunlukla yerel halkın yaşadığı, masa dağının eteğinde ‘Eski Muğla’ adında bir yer var. Dar sokakları, taştan duvarları ve ahşap kapılarıyla o kadar şirin ki…
Arasta Çarşısı’nda gezerken kendinizi eski dönemlerde hissedeceğiniz küçük dükkanlar, kahvehaneler ve takı satıcıları bulunuyor. Fotoğraf çekmek ve kafa dinlemek için mutlaka gelmeniz gereken yerlerden.

 

İnsanları
Kimi talihsiz olaylarla karşılaşır ama şöyle bir gerçek var, Muğla insanı hoşgörülü ve sıcakkanlıdır.
Kimse kimsenin ne giydiğine, ne düşündüğüne karışmaz. Trafiği yoğun, kalabalık bir şehirden geliyorsanız göreceksiniz ki trafikte araçlar yayalara yol verir. Kırmızı ışık yanınca gözü kapalı gaza basan yoktur ayrıca otostop çekmek buralarda çok yaygın.

Gezmek için geleceklere önerim kişisel aracınızla gelin ve kendinizi Marmaris yada Bodrum’la sınırlamayın.
Sevgilerle!

2 Comments

  1. Selda 18 Aralık 2017
    • Mrsbat 18 Aralık 2017

Add Comment