Kedi Yuvası Nasıl Yapılır? Bir Kedi Sahiplenmek

Geçen yıl yol kenarunda küçük bir yavru kedi bulduk fakat bu miniğin ezilme tehlikesi vardı. Bir süre gelip annesin almasını bekledik varsa bile gelip almadı hal böyleyken onu tek başına bırakmadık. İnsan kokusu bulaşmış olmalı ki diğer kediler bizim minik kedimize hiç yaklaşmıyor hatta saldırmaya çalışıyordu. Kocaman gözleriyle her şeyi izler, oyun oynamayı çok severdi. Ailecek hepimizin elinde büyüdü ama özellikle kız kardeşim bakımı konusunda büyük ilgi gösterdi.

Bu minik kedi büyüdü büyüdü cılız tüyleri gürleşti parlaklaştı o çubuk gibi incecik bacakları etle doldu. Bu kediyi büyütmek bizi mutlu etti ve kötü günleri atlatmamıza yardımcı oldu.

Son Hali

Elimizde büyüdü ama malesef kedimizi eve alamıyoruz, dışarıda yaşamak zorunda. Kardeşim bir kaç defa gizli gizli içeriye alınca ev ortamını baya beğendi bu, eve girmeyi nasıl istiyor nasıl.
Finallerden sonra eve döndüğümde kedimizin hapşırmaya başladığını gördüm. Malum havalar baya soğudu. Eve alamıyorsak dışarısı da soğuksa acilen bir yuva yapılması gerekiyordu. Hem kediler kutuları da sever.

Kedi yuvası yapmak için gerekli malzemeler: Geniş bir kutu (isterseniz mukavvayla yada yalıtım sağlaması için strafor parçasıyla yapabilirsiniz.) Yağmura karşı dayanıklı olması için poşet, kutunun içine koymak için bez ve son olarak eski bir tişört yeterli olacaktır.

Öncelikle kutunun kapaklarını kesiyoruz daha sonra tişörtü kartona geçiyoruz bu arada tişörtün boyun kısmı kestiğimiz kapaklara gelsin ki içeriye girebilsin. Ardından poşetleri ikiye ayırarak etrafına bantlayabilir yada streç filmle sarabilirsiniz. Bu sayede karton yağmurlu günlerde parçalanmaz. Kutunun içine sıcacık bir minder veya bez koyarak yuvamızı bitiriyoruz. Bu kadar basit işte. 🙂


Yuvanın tamamlanmış hali böyle görünüyor. Eğer havalar çok soğuksa kutunun üstüne hava alacakları şekilde kalın bir bez örtebilirsiniz. Bizim küçük dostumuz minik arkadaşıyla birlikte yuvaya bir girdi bir daha çıkmak bilmediler.
Siz de böyle basit bir yuva hazırlayarak onları koruyabilirsiniz. 🙂

Add Comment