Makyajda Sıkça Yapılan Hatalar ve Öneriler

1) Ten Rengiyle Uyumsuz Fondöten Seçmek

Ten makyajında yapılan hatalar nelerdir? Bunlardan ilki cildinizin renginden farklı tonda fondöten seçmektir. Seçtiğiniz fondöten yüzünüzün rengiyle tam olarak uyuşmuyorsa boyun ve çene altına da sürmeye özen gösterin bu sayede ten renginizi tamamen kapatmış olursunuz. İkinci hata kapatıcının fondötenden 2-3 ton açık olmasıdır, kapatıcınız fondötenin bir ton açığı olsun.

2) Maskarayı abartmak

Maskarayı üç hatta dört kat sürünce bakışlarınız daha etkileyici durmuyor sonuç olarak örümcek bacağına benzeyen yapış yapış kirpikler ortaya çıkıyor. Daha uzun kirpikler için takma kirpik kullanabilir yada kirpik kıvırıcı uyguladıktan sonra maskara sürebilirsiniz kirpiğinizde kalan fazla maskarayı temizlemek için peçeteyi  dipten uca doğru bastırmadan sürtün bu sayede fazla maskaranın peçeteye çıktığını göreceksiniz.

3) Far, Allık ve Ruj Üçlüsünü Aynı Anda Abartarak Kullanmak

Bir makyajda üçünü birden ortaya çıkarmamalısınız, kırmızı bir ruj sürmek aynı anda siyah dumanlı göz makyajı yapmak istiyorsanız allıktan vazgeçmelisiniz ya da ruj ve allık sürmek istiyorsanız göz makyajınızda sadeliğe yer vermelisiniz.

4) Kontürleme

Kontür yapmak biraz dikkat ister, elmacık kemiklerinizin her iki tarafına da eşit şekilde dağıtılmış olması gerekir.

5) Siyah Kalemle Kaş Doldurmak

Saçlarınız kahve yada sarıyken kaşlarınızı siyah kalemle doldurmayın. Kaşlarınızın daha doğal görünmesi için saç rengine uygun kalem ve kaş farı kullanmanız gerekir, kaşlarınızın başladığı yerden kalemle çizikler atarak gerçek kaş etkisi verebilirsiniz, asla bastırarak yada çerçeveleyerek kullanmayın.

5) Dudak Çizgisinin Dışına Çıkmak

Bu hile dudakları daha dolgun göstermek için kullanılır ama abartıldığı halde kötü bir görüntü oluşturur.
Bunu yaparken abartmamaya özellikle koyu rujlarda bunu yapmamaya dikkat edin.

Add Comment