Christy Brown – Sol Ayağım | Kitap Yorumu ve Pdf

Kitabı okumaya başlamadan önce bilmeniz gereken ilk şey bütün bunların Christy Brown’un yaşam öyküsü olduğu.

22 çocuklu bir ailede 1932 yılında dünyaya gelen İrlandalı yazar, hayatta kalmayı başaran 13 çocuktan biridir. Beyin felciyle dünyaya geldiğinden dolayı konuşma, yürüme konuşma gibi yeteneklerini kullanamadı ve teşhisi koymaları da epey geç oldu. Kullanabildiği tek uzuvu sol ayağıydı ve sol ayağına tutunarak bu kitap başta olmak üzere bir çok kitap yazdı, resimler çizdi ve şiirler besteledi. Tek istediği diğer insanlar gibi yaşayabilmek, sevilmek ve anlaşılmaktı. 7 Eylül 1981 tarihinde dünyaya gözlerini kapadı.

Bir çocuğun verdiği mücadelenin yanında bir annenin oğlu için umudunu kaybetmeden nasıl savaştığına tanıklık ediyorsunuz bu kitapta. İstemeden de olsa acıyarak baktığımız insanların neler hissettiğine ve neler düşündüğüne ayna tutuyor Christy Brown. Tereddütsüz söyleyebilirim ki hayatımda okuduğum en anlamlı kitaptı. Bir kitabı okurken ilk defa bu kadar çok duygulandım hatta sık sık ağlatan bölümler oldu.
Dışarıdan tepkisiz görünen bir hastanın içerisinde neler düşündüğünü okumak çok tuhaf bir deneyim oldu. Biyografi türünde olmasına rağmen adeta bir roman tadı verdi. Kitabın en sevdiğim yönlerinden biri de cümlelerin gayet anlaşılır ve kısa olması böylelikle kelimelerin arasında boğulmadan kitabın atmosferine girebiliyorsunuz.

Hali hazırda filmi bile yapılmış olan bu kitapta Christy Brown’ı Daniel Day Lewis canlandırıyormuş, filmini hiç izlemedim. Ön yargılı olmak istemem ama asla filmin kitapta ki ayrıntıları yansıtacağını düşünmüyorum.

Ne tür bir kitap severseniz sevin ama bu kitabı mutlaka okuyun, asla pişman olmayacaksınız.

PDF LİNKİ : TIK

Add Comment