Çiçeklerin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Bir çiçek armağan edilmişse ve bu çiçek özel birinden gelmişse asla kurutmaya kıyamazsınız. Elbet bir gün hepsi kuruyacaktır ama buketi kurutmadan bir kaç gün daha canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler öncelikle temiz su kullanmaktır, bakterilerin çoğalmaması için suyunu imkanınız varsa her gün yoksa da iki-üç günde bir değiştirmelisiniz. Bitkinizi güneşe maruz bırakmayın ya da cam kenarında unutup rüzgarla yıpranmasına izin vermeyin. Onlar daha çok soğuğu severler bu yüzden de yazın pek ayakta kalamazlar. Yazın bitkilerinizin suyuna bir küp buz atarak serin kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yumuşamış çiçeklerin saplarını 1- 1,5 cm yatay olarak kesin, bu işlemi her iki ya da üç günde bir tekrarlayın.
Suyun içinde kalan yaprakları mutlaka koparın, bunlar çürüyerek suya karışır ve bakteri oluşumuna neden olur.
Bunların dışında 4 yöntemle bitkileri daha uzun süre canlı ve güzel kalmasını sağlayabilirsiniz.
Yapılan deneylerde en uzun süre canlı kalan bitkiye vitamin verildiği gözlemlenmiştir.

Haşlanmış Yumurtanın Suyu

Haşlanmış yumurta suyunda ki kalsiyum bitkiler için harika bir besindir. Sabah haşladığınız yumurtanın suyunu atmak yerine soğutarak vazoya dökün ve çiçekleri içine yerleştirin. Normal suyu yerine haşlanmış su bitkilerin beslenmesinde daha etkili olacaktır.

Çamaşır Suyu

Vazonun içinde bakteri ürememesi açısından bir litre suya bir çay kaşığı ya da üç damla çamaşır suyu ekleyin, bu sayede bitkileriniz daha uzun süre canlı kalacaktır fakat ölçüyü kaçırmamaya dikkat edin fazlası öldürebilir.

Saç Spreyi

Vazoya yaklaşmamaya dikkat ederek biraz saç spreyi sıkın. Bu sayede hem güzel görünümlerini korumaya hem de daha güzel kokmasına yardımcı olabilirsiniz.

Şeker

Yeterli miktarda temiz suya 1 küp şeker atın bu sayede köklerinin beslenmesini ve canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Add Comment