Netflix Dizisi – 3%

Netflix ‘in pek bilinmeyen dizilerinden biriyle daha karşınızdayım.

Toplumun seçkinler ve sefiller olarak ikiye ayrıldığı bir dünyada 20 yaşına gelen her birey tıpkı açlık oyunlarındaki gibi toplanır ve tek tek sınava tabi olurlar. İçlerinden en yetenekli ve en akıllı 3 kişi, yaşadığı yoksul bölgeden ayrılıp  teknolojinin hat safhalarda olduğu cennet gibi bir adada yaşamaya hak kazanır. Sınavlar birbirinden farklıdır, bazıları zekayı bazıları cesareti ölçer.

Dizinin açlık oyunlarına benzediği söylense de ikisi arasında çok büyük farklar var.
Açlık oyunlarını izleyenler bilir, her yıl küçük büyük demeden herkes kuraya katılır. Her mıntıkadan bir kadın ile bir erkek bu ölüm kalım yarışına girer. Yarışın sonundaysa sadece bir kişinin yaşamasına izin verilir.
%3 dizisindeyse bu ‘şans’ sadece bir kez verilir. Yarışlar zeka ve beceri üzerine kuruludur, kazananlarsa daha iyi bir yerde yaşamaya başlarlar.

Dizinin birinci sezonda bazı eksiklikler olmasına rağmen ikinci sezonda kendilerine özgü ve sağlam bir senaryoyla dönüş yapıyor. Bu iki kesimin adaletsizliğini protesto eden ‘dava’ adlı birlik adaya ajanlarını sokmayı başarıyor. Tek bir hedefleri var: sistemi yok ederek daha adil bir dünya sağlamak. Gerçekten üzerinde düşünülmüş birbirinden dahiyane ve heyecanlı bölümleri olmakla beraber sık sık ters köşe yapıyor.

İkinci sezonda kahramanların kişilikleri oturuyor ve bir çoğu kendini sevdiriyor. Ayrıca aşk gibi daha samimi duyguları katarak yüreklere dokunmayı da başarmış.

Üçüncü sezonun bambaşka bir havada geçeceği bir gerçek fakat yayınlanma tarihi henüz açıklanmadı.

Add Comment