Hyaluronik Asit İçeren Besinler

Hyaluronik Asit Nedir?

Kısaca Hyalüronik asit, cildin yapısında bulunan bir sıvıdır. Bu sıvı zarar görmüş dokuların tamir edilmesi ve elastikiyetinin korunmasına yardımcı olur.

Vücudunuzun içerdiği hiyalüronik asidin yaklaşık yarısı cildimizde bulunur. Bebeklerin cildi ise hyalüronik asit bakımından çok zengindir bu yüzden de yumuşacık ve gergin bir tene sahip olurlar. Ayrıca bu asit gözün %80’ini oluşturur.

Fakat bu kadar önemli bir sıvı ne yazık ki orta yaşlardan itibaren azalmaya başlar. Vücudumuz yeterli seviyede hyalüronik asit üretemediği için cilt kendini yenilemekte zorlanır incelir ve zamanla kırışıklıklar meydana gelir.
Bu yüzden hyalüronik asidi dışarıdan çeşitli serumlarla cilde enjekte ederek, kremler kullanarak ve en önemlisi besinlerden karşılamamız gerekir. En ucuz ve en sağlıklı olanı bu ihtiyacı besinlerden karşılamaktır.

Cilt İçin Önemi Nedir?

  •  Cildin nem dengesini düzenler, cildi pürüzsüz ve esnek tutmaya yardımcı olur.
  •  Cildin genç, sıkı ve güzel görünmesini sağlar.
  •  Zarar görmüş dokuları onarır ve cildi yeniler bu özelliği ile anti-aging (yaşlanma karşıtı) bir etkiye sahiptir.
  •  Yaşlanmanın belirtilerini en aza indirerek yaraların iyileştirmesini sağlar.
  •  Akne izlerini iyileştirir ve önler.

Hyaluronik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Nişastalı Sebzeler: Patates gibi nişastalı yiyeceklerin hyalüronik asit ihtiyacının karşılandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ispanak, brokoli, marul, ve yeşil fasulye gibi yeşil sebzeler başta olmak üzere pek çok sebze tam bir magnezyum deposudur.

Et: Canlı olan bütün yapılarda bulunduğu için hayvansal gıdalarda bolca rastlanmaktadır dolayısıyla somon balığı, kırmızı et ve tavuk eti (özellikle derisi) yüksek miktarda hyalüronik asit içermektedir.

Meyveler: C vitamininin yeterli olmadığı durumlarda hiyalüranik asit sentezlenemez. Portakal, limon, greyfurt ve diğer turunçgiller kivi ve kiraz C vitamini içeren besinlerdir. Aynı zamanda magnezyum da sentezlemede önemlidir. Elma, muz, avokado, armut, şeftali, domates ve üzüm bol magnezyum içeren meyveler arasındadır.

Baharatlar: Sarı, kırmızı, yeşil ve turuncu biber de dahil olmak üzere pek çoğu C vitamini açısından zengindir.

Baklagillerden ise en fazla fasülyede ve soya ürünlerinde bulunur.
Fakat unutmayın her şeyde olduğu gibi bu besinleri tüketirken  aşırıya kaçmamak gerekir.

Hyaluronik asit içeren krem önerisi için tıklayın.

Add Comment