Sınavda Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Beklenen sınavın gelmesine bir yada iki gün kaldı. Hepiniz alın teri döktünüz ve çalıştınız. Zamanınızdan, hayatınızdan bir çok fedakarlık verdiniz. Peki sınavda başarıyı arttırmak için neler yapılmalı? Nelere dikkat etmelisiniz?

-Her zaman eksik konularınız olacaktır. Denemelerden istediğiniz puanı alamayabilirsiniz ama bunların moralinizi bozmasına asla izin vermeyin. Her şeyi bilmeniz zaten imkansız. Artık çalışmak yerine dinlenebilirsiniz. Son gün egzersiz yapabilir arkadaşlarınızla buluşabilir size keyif veren şeylerle uğraşabilirsiniz. Moralinizi yüksek tutmanız çok önemli.

– Sınav öncesi aşırı ekmek, makarna vb karbonhidratlar ile şekerli gıdalardan kaçının. Bu tür gıdalar kan şekerini aniden çıkarıp düşürdüğü için uykunuzu getirebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Aynı zamanda sınavdan önceki gece yediklerinize de dikkat etmelisiniz aşırı yağlı ve baharatlı gıdalar ertesi gün midenizi rahatsız edebilir.

– Sınavda önce uykunuzu almanız önemlidir. Uykunuzu yeterince almaya çalışın. Sınav öncesi ne çok erken, ne de çok geç yatın. Uykusuz kaldığınız takdirde okuduğunuzu anlatmakta zorluk çekebilir ve vakit kaybedersiniz.

– Sınavı gözünüzde büyütmeyin, sınav esnasında soğukkanlı olun ve kendinizi tamamen sorulara odaklayın. Başka hiçbir şeyin kafanızı meşgul etmesine izin vermeyin. Sınavdan sonra istediğinizi düşünmekte özgürsünüz.

-Okuduğunuz metinler ne kadar sıkıcı olursa olsun her kelimesine ilgi gösterin, yarım yamalak okuyup ilk gördüğünüz şıkkı işaretlemekten kaçının. Bu kural sadece Türkçe için değil diğer sorular için de geçerlidir.

-Eğer iki şık arasında kaldıysanız birini işaretleyebilirsiniz fakat hakkında bir fikrinizin olmayan soruları atlayın. Yanlışlar doğrunuzu götürmesin.

-Şıklarda kaydırma yapmadığınızdan emin olun. Her bölümden sonra işaretleme yapabilir sınavın bitmesine yakın cevaplarınızı kontrol edebilirsiniz.

– Tevekkül edin. Elinizden geldiği kadar çalıştınız şimdi de dua ederek gerisini Allah’ın takdirine bırakın. Unutmayın ne olursa olsun sizin için açılmış bir kapı vardır.

Add Comment