İzlenmesi Gereken 10 Bilim Kurgu Filmi

Yağmurlu havalarda battaniyenin altından çıkmak istemiyorsanız ve romantik filmlerden sıkıldıysanız boş zamanlarınızı şenlendirip sizi başka dünyalara götürecek en güzel bilim kurgu filmlerini aşağıya bırakıyorum.

10.Simülasyon


Sanal gerçekle oyun birleştirilmiştir. Oyuncular, son teknoloji ile donatılarak hazırlanmış kıyafetleri ve ekipmanları sayesinde tamamen oyunun dünyasına girerler. Kendilerini bir savaşın ortasında bulan genç oyuncuları daha da büyük bir tehlike beklemektedir. Bu simülasyonun gerçeklik seviyesi tahminlerinin çok ötesindedir: Oyunda ölürsen, gerçek hayatta da ölebilirsin.

 

9. Doğaüstü

Liseli üç sıkı arkadaş, şans eseri keşfettikleri bir yer altı tünelinde, kendilerine doğaüstü güçler kazandıracak bir cisimle karşılaşır ve üçü de sadece düşünce gücüyle çevrelerindeki her şeyi kontrol edebilir hale gelirler. Başta sadece ortalığı karıştırmak ve eğlenmek için kullandıkları bu güçler, kısa sürede insanların hayatlarıyla oynadıkları bir oyuna dönüşecektir.

 

8. Lucy

İnsanlar beyninin %10’unu kullanır peki ya %100’ünü kullanabilseydik neler olurdu?
Çok talihsiz bir olayın içinde kalan Lucy (Scarlett) vücudunda uyuşturucu paketiyle sınırı geçmek zorunda kalır fakat uyuşturucu torbası patlayınca vücudunda sınırı olmayan olağanüstü değişimler yaşanır.
Hala izlemeyen yoktur diye düşünüyorum.

 

7. Ex Machine

Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ödül kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. Ava adında güzel bir robot kadının bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir.

 

6. Dünyalar Savaşı

İki çocuğuyla beraber hafta sonunu geçirirken gökyüzü aniden kararır ve şimşekler eşliğinde çok şiddetli bir fırtına patlak verir. Gökyüzünde tuhaf şeyler olmaktadır. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra evinin yakınındaki kavşakta sıradışı bir olaya tanık olur. Toprağın aniden yarılmasıyla yeryüzünün derinliklerinden üç bacaklı çok büyük bir savaş makinesi ortaya çıkar ve görünürdeki herşeyi yakıp yıkmaya başlar.
Bu olay, uzaylıların dünyamıza saldırısının ilk hamlesidir. O andan itibaren herhangi bir gün gibi görünen günün akışı değişmiş ve bu sıradan insanlar hayatlarının en olağanüstü anlarını yaşamaya başlamıştır. Ray hemen harekete geçerek çocuklarını toparlar. Acımasız düşmanın gazabından kurtulmak için o bölgeden bir an önce kaçmaktan başka çareleri yoktur. Uzaylı istilacıların elinden kurtulmaya çalışan binlerce insanla beraber çıktığı bu amansız yolculukta vahşi doğa koşullarıyla mücadele ederken tek isteği iki çocuğunun hayatını kurtarabilmektir. Ancak nereye kaçarlarsa kaçsınlar tam bir güvenlik yoktur. Sevdiklerini kurtarabilmesi için Ray’in elindeki tek gücü iradesidir.

 

5. Yeni Cennet

Yıl 2154, insanlar iki sınıfa ayrılmıştır: Çok varlıklılar Elysium adlı uzay istasyonunda, geriye kalanlarsa yıkılmış dünyada yaşamaktadırlar. Dünyada yaşayanlar gezegenin yoksulluk ortamından kaçmaya çalışırlar. Ancak, Elysium’dakiler dünyadan göçü yasaklayan yasalar doğrultusunda lüks ve konforlu yaşantılarını koruyabilmek için herşeyi yapmaya hazırdırlar.

 

4. Chappie

Yakın bir gelecekte suçun kontrolünü baskıcı mekanize bir polis gücü yapacaktır. Fakat artık, insanlar karşı koymaktadır. Polis droidi Chappie çalınıp yeniden programlanınca, düşünme ve hissetme becerisine sahip ilk robot olur. Chappie’yi insan ırkına ve düzene bir tehdit olarak görmeye başlayan, kudretli ve yıkıcı güçler statükoyu korumak, Chappie’nin türünün son örneği olmasını sağlamak için ellerinden geleni arkalarına koymazlar.

 

3. Zamana Karşı

Will Salas, bir yanlışlık sonucu cinayetle suçlanır. Kurtulmak için tek şansı, zamanın gerçek anlamıyla para değerinde olduğu bu sistemi çökertmektir. Çünkü dünyaya, zenginlerin sonsuza kadar genç kalarak yaşayıp, fakir ve güçsüz olanların ise bir gün daha hayatta kalabilmek adına zaman dilenip, ödünç alıp, bazen de çaldığı bir sistem egemen olmuştur.

2. Marslı

Astronot Mark Watney Mars gezegeninde şiddetli bir fırtına sonucu ulaşılamaz hale gelir ve ölü kabul edilirek ekibi tarafından da geride bırakılır. Hayatta kalması çok zor bir gezegende Watney yalnızdır. Zekası, azmi ve güçlü zihni sayesinde çok az erzak ile hayatta kalmaya çalışırken bir yandan da Dünya’ya kendisinin burada mahsur kaldığının sinyalini göndermeye çalışacaktır.

 

1. Yapay Zeka

Bana göre bilim kurgu filmleri arasından en anlamlı olanı budur.
Belirsiz bir gelecekte, insanoğlu, dünyanın çoğunun sular altında kaldığı bir yeryüzünde yaşamaya çalışırken hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla ‘yapay zekalı’ robotlar üretirler. David madde ve mana olarak tam bir insan gibi donatılmış bir robottur. Sevmeye programlanmış olan ilk robot çocuk David, o sırada hasta olmasından dolayı tedavisi bulunana kadar çocukları dondurulmuş bir aile tafından deneme süreci olarak evlat edinilir. David, yaşadığı aile ortamında evlatlığın gerektirdiği sevgi ve bakımı kapsayarak, giderek çiftin çocukları haline gelmesine rağmen, beklenilmedik olaylar hayatı ‘Robot David’ için imkansız bir duruma sokar. Sizi gözyaşlarına boğabilecek türden harika bilim kurgu filmi. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

 

Okuduğunuz için teşekkürler!

Add Comment