Bitkiler Kendini Böyle Savunuyor!

Bilim adamları, bir saldırı durumunda bitkilerin nasıl savunmaya geçtiğini ortaya çıkardı. Bitkilerin uyarı sinyalini yaprak damarlarından diğer bütün kısımlarına nasıl ilettiği görselleşince ortaya göz alıcı bir ışık şöleni çıktı.

Science dergisinde yayımlanan araştırma için Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Profesör Simon Gilroy ve ekibi, Yeşil Florasan Proteini ile genetiği değiştirilmiş bitkileri kullandı.

Yapılan deneyde bir tırtılın yapraklarına dişlerini geçirdiği anda bitkilerin de tıpkı insanlar gibi stres ve savunma hormonu salgıladığı, uyarı mesajını da yaprak damarlarına pompaladığı kalsiyum dalgaları ile diğer kısımlarına ilettiği gözlemlendi. İşte bitkiler kendini böyle savunuyor. 

Bu parlak kimyasal sayesinde bitkilerin iç iletişim yöntemini görselleştirdiler. Yapraklar arasında yayılan uyarı mesajı, bir ışık şölenine dönüştü. Saldırı anı sırasında bitki, yara aldığı noktadan elektrik yükünü ateşliyor ve saldırı tehdidi mesajını diğer yapraklara ulaştırıyordu.

Üstelik bitkilerin savunma şekli sadece bununla da sınırlı kalmıyor, bazı bitkiler saldırı anında böceklerin hoşuna gitmeyen bazı kimyasallar ve hatta zehir bile salgılayabiliyor. Salgılanan bu kimyasallar nedeniyle bitkilerin hem lezzeti hem de besleyiciliği azalıyor böylelikle tırtıllar ve böcekler daha az yemek yiyor.

Add Comment