Dünyanın En Büyüleyici Festivalleri

Dünyanın farklı yerlerinde farklı geleneklerden doğan yüzlerce festivaller yapılmakta. Bazen renklerle bazen ışıklarla yapılan birbirinden büyüleyici festivalleri ölmeden önce yapılması gerekenler arasına koymalısınız.

Holi Festivali (Hindistan)

Diğer adı renklerin festivali olan bu organizasyon Hindistan’da düzenleniyor. Aslında dini bir ritüel olan bu festival baharın gelmesiyle kutlanıyor.


İlk günü ateş yakılarak dini ritüeller düzenlenirken ikinci gün toz boyalarla eğlenceli bir savaş yapılıyor. Üstelik her bir rengin farklı anlamları oluyor örneğin, kırmızı masumiyeti yeşil enerjiyi, mavi sakinliği ve sarı dindarlığı temsil ediyor. Festivale dünyanın dört bir yanından insanlar, dini ve ırkı fark etmeksizin eğlenmek için geliyor.

 

Burning Man (ABD)


Amerika’nın Nevada çölünde düzenlenen ve maliyeti yüksek olan bu organizasyonda festival ruhunu yansıtan kostümler giyiliyor ve kendinizi ifade etmek için bir fırsat veriliyor.


9 gün süren bu eğlenceli festivalin 9. günü ahşaptan yapılan bir kukla yakılarak sona eriyor. Dünyada o kadar ünlü ki her an bir model, oyuncu ya da Şeyma Subaşı ile karşılaşabilirsiniz. 🙂

 

Albuquerque Balon Festivali (ABD)

Yine ABD’de düzenlenen bu festival 9 gün sürmektedir. Yaklaşık 750 sıcak balonun havalanmasıyla gerçekleşen balon festivalleri görsel bir şölen olmasının yanında en uzun uçuş gibi yarışlar da yapılıyor.

 

Lyon Işık Festivali (Fransa)

Fransa’nın Lyon şehrinde her yıl 8 Aralık’ta düzenlenen ışık festivali her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. 4 gün süren bu festivalin geçmişi Meryem Ana’ya minnettarlığını sunmak isteyen halkın pencereye mum koymasıyla başlamış günümüzdeyse teknolojinin gelişmesiyle tasarımcılar yeteneklerini sergileyerek şehri ışıklarla süslüyorlar.


Pingxi Lantern Festivali (Tayvan)

Dünyada benzer festivallerinin olmasının yanında bu festivalin amacı hastalıktan ve kötülükten kurtulmak.
Dilek feneriyle yapılan bu festivalde insanlar dilek tutarak binlerce balonunu aynı anda gökyüzüne bırakıyor.

 

Ölüler Günü Festivali (Meksika)

Cadılar Bayramına ne kadar benzese de bu festivalin amacı ölüleri anmaktır. İnanışa göre ölüler yılın bir günü sevdiklerini görmek için dünyaya döner. İki gün süren bu festivalde kaybettikleri kişilere en sevdiği yemekler hazırlanarak büyük sofralar kuruluyor ve mezarlıklara çiçekler bırakılarak şarkılar söyleniyor.


Bu festivali içeren çok eğlenceli bir animasyon filmi mevcut: Coco 

Kış Işık Festivali (Japonya)

Japonya’da her kış düzenlenen festivalde dökülen çiçeklerin yerini ışıklar alıyor ve bahar gelene kadar bu ışıklar öylece kalıyor.

2 Comments

  1. gulet kiralama 22 Şubat 2018
    • Mrsbat 22 Şubat 2018

Add Comment