Japonya’da İntihar Ormanı

Gerçek adı Aokigahara olan intihar ormanı, Fuji Dağı’nın hemen yanı başında bulunuyor. Uzaktan yemyeşil ve cennet gibi görünen bu orman aslında göründüğü kadar masum değil çünkü bu ormanın içi intihar etmek için gelen insanların cesetleriyle dolu.

Sadece intihar etmek isteyenlerin değil gezme amaçlı gelenlerin bile rotasını kaybederek öldüğü bir yer burası.
Bunun nedeni, ormanın çok sık ağaçlarla çevrili olması ve kendi sesinizi duyuramamanız buna ek olarak ormanda ki  yoğun demir rezervi, pusulanın doğru yönü göstermesine engel oluyor. Dolayısıyla yolunuzu kaybederseniz tekrar çıkma şansınız neredeyse yok.

Ormana girdiğinizde “ateş yakmayın, çöp atmayın” gibi uyarılar yerine “lütfen intihar etmeyin, hayat size verilmiş bir hediyedir, intihar etmeden önce lütfen sizi seven insanları, ailenizi ve çocuklarınızı düşünün” gibi uyarılar yer alıyor. Ayrıca çevrede ölenlere ait notlar veya manevi değeri olan eşyalar bulmak da mümkün.

Orman görevlileri üç tip ziyaretçiyi hemen tanıdığını söylüyor. Ormanın ününü duyup merak edenler, Fuji Dağı’nı görmek isteyen yürüyüşçüler ve ölmek için gelenler. Japon hükümeti, intihara özendirmemek adına ölenlerin sayısını vermiyor ama yılda 50 ile 100 arası ceset olabileceği düşünülüyor.

İntihar etmek isteyenlerin neden burayı tercih ettiği hakkında bir kaç görüş yer alıyor. Bunlardan biri Seicho Matsunoto’nun romanında bu ormana yer vererek popüler hale getirmesi ve yine Japon Sosyolog Wataru Tsurumi’nin intihar etmek isteyenler için yazdığı bir kitapta buranın çok uygun bir yer olduğunu anlatması. Bunların yanında bazı efsanelerde mevcut. Japonlara göre Fuji dağı kutsal bir mekan ve dünya ile öbür taraf arasında kalmış ruhlar bu ormana gelerek kendilerini arındırıyorlar.
Üstelik bu ormanda çekilen The Forest adlı korku filmi 2016 yılında yayınlandı. 

3 Comments

  1. Yat marmaris 30 Ağustos 2018
    • Delimibu.com 31 Ağustos 2018
    • Ekho 9 Kasım 2018

Add Comment