Google Site Hız Testi ve Alternatif Siteler

Bir siteniz varsa içeriğin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Fakat içerik kadar önemli olan diğer kriter ise sayfanızın saniyeler içinde açılıyor olmasıdır. Google site hız testi ve benzeri online programlar ile site hızınızı ölçebilir ve problemleri öğrenebilirsiniz. 

Günümüzde insanlar bilgiye en kolay şekilde ve en kısa zamanda ulaşmak ister. Bir sayfanın ideal açılma süresi 3 saniyedir fakat 5 saniye kuralına göre, 5 saniye içerisinde sayfanız açılmazsa ziyaretçiler sayfanızı terk edecektir. Tahammül seviyesinin azaldığı bu yaşam şartlarında bu oldukça normal bir tepkidir. Bu nedenlerden dolayı ziyaretçilerinizi kaybetmemek için belirli aralıklarla hız testleri yapmalısınız.
Bu hız testleri, sitenizde neyin eksik olduğunu veya neyin yavaşlattığını söyleyerek düzeltmeniz için önerilerde bulunur.

Site Hız Testi İçin Hangi Programlar Kullanılmalı?

1- Google Site Hız Testi | Google PageSpeed

Kullanmanız gereken ilk site hız testi programların başında Google PageSpeed geliyor. Google site hız testi ile sayfanızın analizini yapabilir, eksikleri gidererek site hızlandırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Google site hız testi (Pagespeed) nasıl kullanılır?
Karşınıza çıkacak kutucuğa sayfa adresinizi girip analiz etmesini bekleyin. Çıkan sonuç 0-49 arasındaysa yavaş, 50-89 arasındaysa orta 90-100 arasındaysa hızlı kabul ediliyor. Gitmek için tıklayın.

2- GT Metrix

 

Çok tercih edilen site hız testi sayfalarından biri de Gt metrix. Site adresini yazdıktan sonra analiz etmesi için bir süre bekleyin. Yüklenme süresi ve toplam sayfa boyutu da dahil siteyi hızlandıracak pek çok öneriyi bulabilirsiniz. Unutmayın programlar birbirinden farklı olup aynı sonucu göstermeyebilir. Gitmek için tıklayın.

3- Test My Site (Google)

Google site hız testi için hazırladığı programlardan biri de Test My Site
Diğerlerinden farklı olarak bu program, sitenizin mobil üzerinde ne kadar hızlı olduğunu ölçmeye yarıyor.
Analiz sonucunda websayfanızın 3G’de yükleme süresini, tahmini ziyaretçi kaybını ve sektör karşılaştırması gibi çeşitli sonuçları gösterir. Eğer isterseniz ayrıntılı sonuçları e-posta adresiniz ile alabilirsiniz. Gitmek için tıklayın.

4- Pingdom

 

Site hız testi için kullanılacak araçlardan Pingdom, diğer programlara göre daha ayrıntılı sonuçlar veriyor.
Gitmek için tıklayın.

5- Load Impact

Belirli bir URL için bir gün içinde yalnızca 5 test yapabilirsiniz. Programı kullanmak için 30 günlük ücretsiz deneme hakkı veriliyor. Site analizi sonucunda kaynak kodlarının performans değerlerini görebilirsiniz. Daha fazla ayrıntıya ulaşmak için üye olmanız yeterli. Gitmek için tıklayın.

No Responses

Add Comment