Kedilerde Soğuk Algınlığı Nasıl Anlaşılır? Evde Tedavi Edilebilir Mi?

Kedilerde soğuk algınlığı nasıl anlaşılır? Evde tedavi edilebilir mi? Hasta olan kedinin gözleri nasıl iyileşir?

Kedilerde Soğuk Algınlığı

Yeterince beslenememiş, ihtiyacı olan bütün besin maddelerini alamayan kediler özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara maruz kalabilirler. Yavru kedilerde sıklıkla görülen bu hastalık bulaşıcıdır fakat sadece kediler etkilenir. Yalnızca kedilerde görülen bu soğuk algınlığı türü iştah kaybına, körlüğe ve tedavi edilmezse ölüme bile neden olabilen ciddi bir hastalıktır.

Sokak kedilerinin bu hastalığı atlatması ev kedilerine göre daha zordur. Bunun başlıca sebepleri arasında sağlıksız ve yetersiz beslenmesi ve sıcak bir yuva bulamaması gelir. Buna göre sokak hayvanlarını kurtarmak için iki seçeneğiniz olacaktır. İlki, devletin sokak hayvanları için hizmet verdiği bir veterinerle konuşmaktır. Onlarla irtibat kurduğunuz taktirde hayvanları gelip alırlar ve iyileştirdikten sonra tekrar sokağa bırakırlar, bunun için sizden herhangi bir ücret alınmaz. Eğer bu mümkün değilse kendi imkanlarınızla bazı müdahalelerde bulunarak onların hayatını kurtarabilirsiniz. Öncelikle doğru tedaviyi uygulayabilmek için aşağıdaki belirtilerin olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Kedilerde Soğuk Algınlığı Belirtileri

– Burun akıntısı
– Hapşırma
– Öksürük
– Ateş
– Zor nefes alma
– Gözlerde sulanma, çapaklanma ve/veya kızarıklık
– Hırıltılı sesler, ses kısılması
– Ağız ve burunda yaralar
– İştahsızlık ve halsizlik

Kediniz yukarıdaki belirtileri taşıyorsa hangi mevsimde olunduğu göz önünde bulundurun, yeterli ısıya sahip ortamda yaşayıp yaşamadığı kontrol edin. Bir sokak kedisinin taşıdığı hastalığı diğerine bulaştırması oldukça kolaydır dolayısıyla çevresindeki kedilerde hapşırma gibi belirtiler olup olmadığını gözlemleyin.

Hastalığın çabuk geçmesi için sıcak bir ortamda barınması çok önemlidir. Bu bir ev kedisiyse ev sıcaklığı yetersiz gelmiş olabilir. Özellikle yavru kediler soğuktan daha çabuk etkilenirler fakat bakmakta olduğunuz kedi sokakta yaşıyorsa ona kartondan küçük bir yuva yaparak soğuktan korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Yuva yapımı için buraya tıklayın.

Eğer Kedinin Gözleri İltihaplanmışsa

Kedilerde soğuk algınlığı çoğunlukla yavru kedilerde görülür ve göze yansıyarak kendini belli eder. Çapaklanma, sulanma ve kapanma gibi durumlarda tedavi edilmezse körlüğe neden olur. Bunu engellemek için bir veterinere ihtiyacınız yok. Her gün düzenli olarak yapacağınız bir kaç işlemle kedilerin gözlerini kör olmaktan kurtarabilirsiniz.
Bunun için gerekli olan malzemeler, demlenmiş ılık çay, biraz pamuk, terramycin göz merhemi veya göz damlası (gengatut, tobrased vs.)

Göz kolaylıkla mikrop kapabilen bir organdır dolayısıyla bu işlemlere başlamadan önce ellerinizin temizliğine özen gösterin. Kedinin gözündeki ilthabı yumuşatmak ve göz çevresinde olan akıntıları temizlemek için  demlenmiş ılık çayı bir pamuğa dökerek bastırmadan silin. İkinci aşamada kediyi ensesinden sımsıkı tutmanız gerekecek. Eğer göz merhemini kullanacaksanız göz kapağının içine sürmeniz gerekir ama bu huzursuz bir kedi için epey zor olacağından gözün içine enjekte ettikten sonra masaj yaparak dağılmasını sağlayabilirsiniz. Merhemi göze enjekte ederken çok nazik davranmalı ve olası kazalara karşı dikkatli olmalısınız.
Göz merhemi çok etkili olsa bile pratiklik açısından bir göz damlasını da tercih edebilirsiniz. Aynı işlemleri bir kaç haftaya boyunca günde iki defa olarak devam ettirmelisiniz. Bu sayede bir veterinere ihtiyaç duymadan bir çok kedinin kör kalmasını önleyebilirsiniz.

Gözleri bu şekilde kurtarmış olsanız da hastalığa neden olan virüslerin yok olması için bir veterinerden ilaç tavsiyesi almalısınız. Günde bir kaç defa önerilen dozda ilaç kullanarak minik dostlarımızı bu hastalıktan kurtarabilirsiniz.

Add Comment