Uzaylılar Dünya’ya sinyal mi gönderiyor?

Uzaydan gelen radyo sinyallerini saptayabilmek için sürekli olarak gökyüzünü tarayan Breakthrough Listen, son derece tuhaf sinyaller tespit ettiklerini açıkladı. Radyo sinyallerinin nereden geldiği hakkında pek çok teori bulunmakta ve bazı teorilere göre bu sinyalleri gönderenler Dünya dışı varlıklar.  uzaylılar.

Dünyamız 2007 yılından beri çok sayıda güçlü radyo sinyalleri alıyor. Bunların çoğu doğal nedenlerle açıklanabilirken bazılarını günümüz teknolojisiyle açıklamak mümkün olmuyor. Bilim adamları bu sinyallerin uzaylılar tarafından uzak galaksilerden gönderildiği ihtimalini veriyor. Ölçümler bazı sinyallerin 3 milyar ışık yılı uzaktan geldiğini gösteriyor.

Sinyalleri gönderen olası doğal nedenlerin süpernovalar, manyetarlar veya nötron yıldızları olabileceğini fakat alınan bazı sinyallerin bu kriterlerden hiçbirine uymadığını belirtiyor. Daha önce saptanan sinyallerin birçoğu süpernovalardan gelen sinyallerle açıklanıyordu.
Bazı uzmanlar bu sinyallerin, kara delik ya da yıldız patlaması gibi derin uzayda meydana gelen devasa olayların sonucunda ortaya çıktığını düşünüyor bazıları ise uzayda başka canlılar tarafından gönderildiğini.

Başta Stephen Hawking olmak üzere pek çok bilim adamı evrende yalnız olmadığımızı düşünse de henüz uzaylıların ve farklı yaşam formlarının kanıtını sağlayan bilimsel bir veri elde edilebilmiş değil. Radyo sinyallerinin kaynağını arayan bilim adamları dünyaya gelen bu süper güçlü ve hızlı sinyallerin uzaylılar tarafından gönderildiği olasılığını kabul etmek için somut bir delil arıyor. Bir yandan uzaydan gelen gizemli radyo dalgalarının kaynağı araştırılırken bir yandan da uzaya dalgalar gönderip mesajımızın farklı medeniyetlere ulaşmasını bekliyoruz.

Add Comment