2 ayda saç çıkarma ipuçları (En Etkili Yöntemler)

Çeşitli nedenlerden dolayı dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkmadığı taktirde saçlarda seyrelmeler meydana gelir. 2 ayda saç çıkarma ipuçları ile dökülen saçların yerine bebek saçlar çıkmaya başlayacaktır.

Saçlarımız neden dökülür?

Saç dökülmesinin nedenleri birbirinden farklıdır. Saç dökülmesinin nedenleri başta Biotin eksikliği, kansızlık, hormonlar ve genetik faktörler etkili olmaktadır. Saç çıkarmak için piyasaya sunulmuş pahalı şampuanlar vb ürünler yerine şifayı doğada aramak daha yararlıdır. Saç çıkaran şampuanlar veya sprey gibi ürünler oldukça pahalıdır ve çoğu işe yaramaz. İçerisindeki maddeler sebebiyle düzenli olarak satın almak zorunda kalırsınız üstelik bırakıldığı andan itibaren saçlar yeniden dökülmeye başlar. Dolayısıyla bu tür para tuzaklarına düşmeyip çözümü doğada aramanızı tavsiye ederim. Doğal yollardan saç çıkarmak için neler yapılabilir? 2 ayda saç çıkarma ipuçları ile dökülen saçların yerine yenilerini getirebilirsiniz.

2 ayda saç çıkarma ipuçları

Saç çıkarmak için öncelikle sağlık durumunuzu kontrol ettirmeniz gerekir. Doğru tedaviyi uygulamak için asıl sorunu bulmak önemlidir. Saç dökülmesinin asıl nedenini ancak doktor kontrolü sayesinde öğrenebilirsiniz. Eğer bir sağlık sorununuz yoksa aşağıdaki maddeler ile saçlarınıza yeterli desteği sağlayabilirsiniz. 2 ayda saç çıkarma ipuçları nelerdir? Saç çıkarmak için neler yapılabilir? 

1-) Yeterli Beslenmek

Vücut, saç ve cilt için gerekli olan vitaminleri her gün almanız gerekir aksi taktirde ne kullanırsanız kullanın faydasını göremezsiniz. Dolayısıyla saç çıkarmak için kaleyi içten fethedin. Yer fıstığı, yumurta, böbrek, balık, peynir, süt gibi B vitamini ve demir bakımından zengin gıdaları mutlaka tüketmelisiniz.

2-) Çörek Otu Yağı ile Bakım Yapmak

çörek otu 2 ayda saç çıkarma ipuçları

Çörek otu bir çok hastalığın şifası olarak görülmektedir. Saç dökülmesinde de kullanılan çörek otu düzenli olarak kullanıldığında yeni saçlar çıkarmaktadır. Bunun için aktardan alacağınız çörek otu yağını haftada iki defa olmak üzere masaj yaparak kafa derisine yedirin. 1-2 saat bekledikten sonra ılık su ile temizleyin. Daha hızlı etki görmek için soğuk pres çörek otu yağı kullanın. Böylece maksimum fayda sağlamış olacaksınız. Bu işlemi haftada iki defa olmak üzere iki ay deneyin.

3-) Isırgan Otu Kürü

ısırgan otu saç çıkarma

Saç çıkarmak için en etkili yöntemlerden biri de ısırgan otu kürü kullanmaktır. Saçlara parlaklık veren, kepeği engelleyen ve saç dökülmesini önleyen ısırgan otunu bir süredir kullanan kişiler bu kürün gerçekten etkili olduğunu ve saç çıkardığını söylüyorlar. Dikkat edilmesi gereken nokta ise düzenli ve sabırlı bir şekilde kullanmak. Nasıl kullanacağına gelirsek aslında bunun bir çok farklı şekli vardır. Kimi ısırgan otu yağı kullanırken kimi ısırgan otunu kaynatarak kullanmaktadır ve bu en yaygın yöntemdir.  4-5 adet ısırgan otunu saçın 1/2 bardak su ile kaynatın. Saçın uzunluğuna göre bu miktarı arttırıp azaltabilirsiniz. Kaynayan su ve ısırgan otu karışımının ılıması için 10 dakika bekleyin ve ardından süzün. Bu işlemi yapmadan önce saçlarınızı şampuanlayıp durulayın. Saçlarınızı temizledikten sonra ılımış olan ısırgan otu suyunu kafa derisine masaj yaparak durulama suyu şeklinde kullanın. Bu işlemden sonra saçlarınızı tekrar durulamaya gerek yoktur. Etkili sonuç almak için en az bir ay düzenli şekilde uygulamaya özen gösterin.

4-) Saçınıza Nazik Davranın

Saçınıza sert davranmak daha çok saç kaybetmenize neden olacaktır. Örneğin banyodan çıktıktan sonra ıslak olan saçlarınızı havlu ile sert şekilde kurulamaktan vazgeçin bu saçınızın daha çok karışmasına ve tararken bir çok saç telinin kopmasına neden olur. Taramadan önce saçınızı öne arkaya atarak karışıklığı bir miktar azalttıktan sonra taramaya başlayın. Eğer saçlarınızı tararken zorluk yaşıyorsanız saç uçları için yağ kullanabilirsiniz.

5-) Kafa Derisine Masaj Yapın

Kafa derisine masaj yapmak Hintli kadınların güzellik sırları arasında yer alıyor. Gür ve kalın telli saçlara sahip olan Hintli kadınlar kafa derisine masaj yapıyor. Bu işlem kan akışını hızlandırıp kıl köklerini uyarıyor ve yeni saçların çıkmasını sağlıyor.

6-) Kimyasal İşlemlerden Kaçının

Saç çıkarmak için saç boyatma, rengini açma ve perma gibi işlemlerden uzak durmalısınız. Bu tür işlemler saçı yıpratır zayıflamasına ve dökülmesine neden olur. Aynı zamanda ısı ile şekillendirme işleminden de olabildiği kadar uzak durmanız gerekmektedir.

7-) Sıcak Sudan Uzak Durun

Sıcak su cildi ve saçları kurutur ve gözenekleri açar bu da güçsüz saç köklerinin kopmasına neden olabilir. Soğuk su ise tam tersi bir etki göstererek kan akışını hızlandırmaktadır saçların daha parlak görünmesini sağlar ve aynı zamanda vücuttaki yağları yakmaya yardımcı olur. Bu sayede daha diri bir vücuda sahip olabilirsiniz.
Soğuk su kullanmaya alışkın değilseniz ılık su da kullabilirsiniz veya bunun yerine ılık su ile duş aldıktan sonra bir kaç dakika soğuk su altında kafa derisine masaj yaparak bekleyebilirsiniz. Ne olursa olsun kuruması ve dökülmesini önlemek için sıcak suyu saçlarınızdan uzak tutun. Biraz sabırla 2 ayda saç çıkarma ipuçları sayesinde bebek saçlara kavuşabilirsiniz. 

Konu dışı:
+ Hızlı saç uzatmak için ipuçları 

Add Comment