Domain Otoritesi Düştü (Büyük Moz Güncellemesi)

Domain Otoritesi Düştü Peki Sebebi Neydi?

Mart ayından itibaren bir çok sitenin domain otoritesi düştü. Bazı sitelerin Domain otoritesi yarı yarıya düşerken bazı büyük haber sitelerinde ise artışlar oldu. Domain otoritesinde yaşanan bu büyük dalgalanmanın sebebi ise Moz Güncellemesi. Yapılan büyük bir Moz güncellemesinden sonra bir çok sitenin Domain Otoritesi düştü. Moz şirketinde görev yapan Russ Jones şubat ayında yapılacak değişiklikler hakkında bir röportaj yapmıştı.

domain otoritesi düştü moz

“Ben Russ Jones, Moz’da araştırma bilimci olarak çalışıyorum ve Moz’un sunduğu en önemli metriklerden birine gelecek olan büyük bir yükseltmeyi duyurmaktan heyecan duyuyorum: Domain Otoritesi. Domain Otoritesi, sıralamaya göre bir alanın gücünü ölçmek için endüstri standardı haline geldi. Domain Otoritesinin müşterilerimiz için değerli olmasını sağlamada istikrarın önemli bir rol oynadığını biliyoruz bu nedenle yeni Domain Otoritesinin anlamlı değişiklikler getireceğinden emin olmak istedik.

Yeni sürümde neler değişti?

Jones:  Üç önemli şey değişiyor: eğitim seti, eğitim algoritması ve model faktörleri.

Eğitim modelindeki sadece gerçek SERP’lere güvenmek yerine, sıra dışı rastgele sıra dışı sayfaları son sıraya yerleştiririz, böylece model hiç sıralamada olmayan siteler hakkında bilgi sahibi olur. Eğitim algoritması bir zamanlar ilişkileri ifade etmek için karmaşık bir doğrusal regresyon modeline dayanıyordu. Şimdi, bir sinir ağı kullanıyoruz, bu da DA’nın zamanla “daha ​​akıllı” ve daha doğru olacağı anlamına geliyor.

Moz Link Explorer’ımız tarafından desteklenen 35 trilyondan fazla bağlantıyı da izliyoruz. Bu bağlantılar şimdi miktara ek olarak kalite açısından da izlenmektedir. Bağlantı kalitesini daha iyi ölçmek için tescilli Spam Puan metrikimizi, diğer faktörlerle birlikte entegre ettik.

Ne anlama geliyor?

Domain Otoritesindeki bu temel iyileştirmeler her zamankinden daha iyi ve daha güvenilir bir ölçüm sağlayacaktır. Spamı kaldırabilir, korelasyonları iyileştirebilir ve en önemlisi, Google’ın yaptığı tüm değişikliklere göre Domain Otoritesini güncelleyebiliriz.

Bu, değişiklikler gerçekleştiğinde Domain Otoritesinde bazı değişiklikler göreceğiniz anlamına gelir. Yapılan bütün iyileştirmelerle birlikte Domain Otoritesi puanlarında genel bir miktar dalgalanma olacağından şüphe yok.

Yeni puanlamanın yayınlanmasının ardından DA üzerindeki en büyük etki ne olacak?

Jones:  Kısa vadede, Domain Authority puanları genel olarak yüzde 7 oranında düşecek. Bu düşüş Domain Otoritesinin yeniden merkezlenmesini yansıtmaktadır.

Uzun vadede, pazarlamacılar Domain Authority puanlarının kendilerini çok daha hızlı ayarlayacağını ve düzelteceğini göreceklerdir. Bu, eski dizinimizden çok daha sık güncellenen gelişmiş bağlantı veritabanı sayesinde olacak.

DA’nın web yöneticilerinin site performansını iyileştirmesine yardımcı olan bir tanı aracı olduğunu söylediniz. DA bunu nasıl yapar?

Jones:  Açık olmak gerekirse, Domain Authority web yöneticilerinin site performansını iyileştirmek için ne yapmaları gerektiğine karar vermelerini sağlar. Örneğin, bir web sitesinin sitesi bir rakipten çok daha az sıralamaya sahipse, daha yüksek bir Etki Alanı Otoritesine sahip olmasına rağmen, web yöneticisinin kendi sitesindeki içeriğin kalitesini ve miktarını iyileştirmesi gerektiğini gösterir.

Bazı şirketler DA’yı bağlantı satış / satın alma planları ile kötüye kullandılar. Yeni sürüm sorunu ele almaya nasıl çalışıyor?

Jones:  Link indeksimiz, spam tespit sistemimiz ve makineyle öğrendiğimiz gelişmiş model sayesinde, Moz link manipülasyonunu belirleyebilir ve DA puanlarını Google ve Bing’in kötü bağlantıları nasıl değersizleştirdiğine benzer şekilde değerlendirebilir. Modelimiz belirli herhangi bir şema tipini spesifik olarak hedeflememektedir, daha ziyade gelişmiş sıralamalarla sonuçlanmayan ve bunları değersizleştiren bağlantı manipülasyon modellerini tanımlamaktadır.”

Röportajın orjinal kaynağına ulaşmak için tıklayın.

Domain Otoritesi (DA) Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain Otoritesi sitenizi sıralamak için yapılan bir puanlama sistemidir. Bu puanla sistemi 1’den 100’e kadar gider. Ancak çok büyük şirketler 100 DA değerine ulaşabilir. Domain otoritesini arttırmak için en iyi bilinen yöntem kaliteli sitelerden backlink almaktır. Ancak moz güncellemesiyle yapılan backlink çalışmalarının çoğu çöp olmuş duruma geldi.

Mozrank güncellemelerinin önemi: 

Mozrank güncellemeleri yapıldıktan bir kaç gün sonra Google aramalarında çıkan sonuçlarda değişiklikler yaşanır. Siteniz birinci sayfalara çıkabilirken daha gerilere de düşebilir. Seo açısından önemli bir değerlendirme sistemi olan domain otoritesi dikkat edilmesi ve geliştirilmesi gereken değerlerden biridir.

Sitenizin domain otoritesini kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Add Comment