Hızlı Saç Uzatmak İçin Altın İpuçları

Hızlı Saç Uzatmak İçin İpuçları

Hızlı saç uzatmak zor ve sabır isteyen bir süreçtir. Saçlarınıza iyi bakmadığınız zaman bu süreç daha da uzar. Bazı insanlar genetik olarak şanslı doğar, saçları hızlı uzar ve oldukça sağlıklı görünür. Eğer şanslı bir gene sahip değilseniz üzülmeyin, aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak saçlarınızın uzamasını hızlandırabilirsiniz. Hızlı saç uzatmak için ne yapmalı? İşte hızlı saç uzatmak için ipuçları!

Yıpratan İşlemlerden Uzak Dur

Saç uzatmak ve canlandırmak için düzleştirici ve maşayı bir kenara kaldırın. Isı işleminden daha kötü olan bir şey varsa o da boyatma veya saç açma gibi işlemler olacaktır. Bu tür işlemler saçı yaktığı gibi oldukça yıpratır bu da saça en büyük kötülüklerdendir. Bunun yanında saç kurutma makinesini en düşük ayarda kullanmalısınız.

Anemi ve Vitamin Eksikliği

Demir eksikliği saç uzamasının önündeki en büyük engellerden biridir. Anemi belirtileriniz varsa mutlaka bir kan tahlili yaptırmalı ve doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmalısınız. Kırmızı et sakatat gibi demir oranı yüksek olan besinleri tüketerek demir ihtiyacınızı alabilirsiniz. B12, protein ve biotin saç uzamasını sağlayan en önemli vitaminlerin başında gelir. Yine bir tahlil sonucu vücudunuzda eksik olan vitaminleri haplar ve gıdalar yoluyla karşılayabilirsiniz.

Saçınıza Masaj Yapın

Hintli kadınların nasıl bu kadar gür ve uzun saçlara sahip olduğunu hiç düşündünüz mü? Onlar sık sık kafa derisine masaj yapıyor. Bu masaj kan akışını hızlandırıyor ve kıl köklerini uyandırıyor. Hızlı saç uzatmak için en etkili uygulamalardan biri de kafa derisine masaj yapmaktır. Eğer kafa masajı için yeteri kadar vaktiniz yoksa duş alırken de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Sıcak Su Yerine Soğuk Su

Soğuk su cilt hemde saç için oldukça faydalıdır. Soğuk suyla duş almak kan akışını hızlandırarak yağ yakar, sıkı bir vücuda sahip olmaya yardım eder üstelik saçların daha parlak görünmesini sağlar. Elbette soğuk su şok etkisi yaratacaktır eğer buna hazır değilseniz ılık suyla duş aldıktan sonra saçlarınıza soğuk suyla masaj yapabilirsiniz. Soğuk su kullanmasanız bile ılık suyu tercih etmelisiniz. Unutmayın sıcak su hem saçları hem de cildin üzerindeki faydalı sebum tabakasını alır ve kurumasına neden olur.

Hızlı Saç Uzatmak İçin Yağ Desteği

Hindistan cevizi, yılan yağı, zeytinyağı gibi yağlarla düzenli olarak maske yapmak saç tellerini besler. Hintli kadınlar C vitamini açısından oldukça zengin olan amla yağı bizdeki ismi Bektaşi üzümüyle saçlarına masaj yaparak bekletirler. Böylece saçların güçlenmesi için gerekli olan C vitamini doğrudan saça ulaşır. Yağ maskesi için seçtiğiniz yağları cam bir kaba alın ve buhar yardımıyla ısıtın ardından kafa derisine masaj yaparak uçlara kadar uygulayın. Ardından plastik bir bone yardımıyla kapatarak 1-2 saat bekleyip yıkayın. Hindistan cevizinin sayısız faydalarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kına Saçı Besler

Kına saçı beslemek için harika bir seçenektir. Saçı bir yorgan gibi sarararak hem korur hem de besler. Üstelik kınanın içine bazı malzemeler ekleyerek farklı renkler elde edebilirsiniz. Saça kına uygulamak ve faydaları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın.
Fakat unutmamanız gereken bir nokta var, kına uygulamasından sonra boyatma işlemleri iyi sonuç vermez.
Hızlı saç uzatmak ve onların daha canlı görünmesini sağlamak istiyorsanız onlara bir bebek gibi bakın ve hiçbir zaman hırpalamayın.

 

Add Comment