En İyi İş Bulma Siteleri ve Mobil İş Bulma Uygulamaları

Herkes en güvenilir ve en iyi iş bulma siteleri ile vakit kaybetmeden aradığı işi bulmayı ve kısa sürede dönüş almayı ister. Mobil iş bulma uygulamaları sayesinde iş ilanları kolayca takip edilebilir mi? Yeni mezun olup iş hayatına atılmak isteyenler, aradığı işi bulamayan veya daha iyi kriterlerde çalışmak isteyenlerin aklında cevaplamanması gereken onlarca soru var. Kendi uzmanlık alanınızda mı ilerlemek yoksa farklı bir alanda mı çalışmak istiyorsunuz? Çalışmak için farklı bir şehirde olmayı mı tercih edersiniz yoksa bulunduğunuz yerde mi çalışmak istiyorsunuz? Tüm bu sorulara kendinize göre yanıt verdikten sonra yapmanız gereken şey doğru iş arama yöntemlerini kullanarak istediğiniz işe sahip olmak. Aşağıda listediğimiz en iyi iş bulma siteleri ve kolayca takip etme imkanı sund iş bulma programları sayesinde aradığınız işi bulmaya bir adım daha yaklaşacaksınız.

Neden iş bulma siteleri kullanılmalı?

Aradığınız işe detaylarıyla filtreleme, kendinize uygun olan işi bir kaç dakika içinde bulma fırsatı vermesiyle iş bulma olanağını büyük ölçüde arttıyor. Üstelik bir çok firmaya CV gerekmeden zahmetsiz olarak online başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat eğer bir iş arayan değil de iş verenseniz bu tür sitelerde vereceğiniz iş ilanları oldukça ilgi görecektir.

Olumsuz yönleri neler?

Kullanıcılar geri dönüşlerin olmayışından şikayetçi üstelik bazı iş ilanları güncel olmadığı halde sitede bulunuyor.

İş arayan binlerce insanın olmasıyla çeşitli siteler iş bulmayı kolaylaştırmak için neredeyse bütün iş alanlarını tek bir sitede topladılar. Memurluktan garsonluğa hatta müdürlüğe kadar pek çok ilanı iş bulma siteleri sayesinde kolayca görebilir ve başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanında iş bulma programları sayesinde iş ilanlarının anında cebinize gelir ve hiçbir ilanı kaçırmazsınız. Neden iş bulma sitelerini takip etmeliyim? İş ilanlarından en hızlı biçimde haberdar olmak, aradığın işi seçebilme ve takip edebilme imkanı olduğu için bu tür site ve programları kullanmak her zaman avantajlı olur.

En İyi İş Bulma Siteleri

1-) İşkur

Devletin internete taşıdığı ve buradan hizmet verdiği ilan sitesi Türkiye’nin büyük iş bulma sitelerinden biri. Bir çok farklı iş imkanını bünyesinde bulandıran platform iş bulmak için en çok başvurulan sitelerin başında geliyor. Her ne kadar bu platform özel iş arama siteleri kadar aktif olmasa da kullanmakta fayda var. Siteye buradan ulaşabilirsiniz. 

2-) Secretcv

Güvenlik konusunda oldukça titiz olan bu sitede CV’sini oluşturan kişi istemediği sürece kimliğini açığa çıkaracak bilgileri doldurmamakta serbesttir. CV’sinde yetkinliklerini belirterek firmaların kendisine ulaşmasını sağlama hakkına sahiptir. Site sade bir görünüme sahip ve kullanımı oldukça kolay. Siteye ulaşmak için tıklayın.

3-) İndeed

İndeed rakiplerinden farklı olarak bir arama motoru halinde bütün iş ilanlarını sıralayan bir platformdur. Bu sayede diğer iş arama platformlarında yayınlanan bütün iş ilanlarını tek bir sitede görmenizi mümkün kılıyor. Yapmanız gereken bir işten istediğiniz özellikleri, çalışmak istediğiniz pozisyonu ve çalışmak istediğiniz şehri girerek size uygun olan bütün iş fırsatlarını kolayca görebilir ve doğruca iş verenin sayfasından başvuru yapabilirsiniz. Buradan Türkçe içerikli siteye ulaşabilirsiniz.

4-) cvyolla.com

En iyi iş bulma siteleri arasında başında gelen bu sitede iş ilanlarına siz başvurmuyorsunuz. Siteye CVnizi dosya olarak yüklüyorsunuz. Çalışmak istediğiniz pozisyonu, şehri ve seçeceğiniz şirketlerle birlikte iyi bir CV hazırlayarak siteye yüklemeniz gerekiyor. Bu CV yalnızca aradığınız kriterlerle eşleşen şirketlere gönderiliyor. Siteye gitmek için tıklayın.

5-) eleman.net

Daha çok mavi yaka çalışanlar ve bu türden işçi arayanlar için önemli bir site haline gelen eleman.net garson, işçi ve daha fazla alanlarda çalışmak isteyenlerin rahatlıkla kullanabileceği bir sayfadır. Sitede detaylı bir şekilde arama yapma imkanı verilmiştir bu sayede çalışma saatlerinden çalışmak istediğiniz mesleğe ve şehre kadar bütün kriterleri filtreleyerek kendinize uygun iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Siteye ulaşmak için tıklayın.

6-) Kariyer.net

İş bulma siteleri arasında yer alan kariyer.net her alanda iş imkanları sunuyor. Ayrıca istediğiniz kriterleri seçerek kendinize uygun ilanı bulma kolaylığı sunuyor. Çalışma şeklinden pozisyon seviyesine kadar detaylı arama yapabileceğiniz sitelerden biridir. Yapmak istediğiniz başvuru ilanının orjinal sayfasına yönlendiriyor fakat kullanıcılar geri dönüşlerin çok az olmasından şikayetçi.

7-) Linkedln

Bütün dünyada hizmet veren Linkedln iş dünyasındaki insanların birbiriyle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını sağlayan profesyonel sosyal paylaşım platformudur. Türkiye’de pek tercih edilmiyor olmasına rağmen uluslararası alanda oldukça önemli bir rol oynuyor.

İş Bulma Uygulamaları

 

Neden iş bulma uygulamaları kullanmalı?

İş bulma programlarının en iyi yanı bütün ilanların bir bildirim veya mesaj halinde telefonunuza gelmesidir. Web sitelerine gelen ilanları takip etmek her zaman mümkün olmuyor. Böyle durumlarda telefonunuza bildirim olarak gönderilen bir iş ilanı büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor. Özellikle bazı devlet kuruluşları veya özel kuruluşlar bünyesinde personel alımı veya memur alımı yapmak isteklerinde verdiklerinde bu ilanlar anında telefonunuza bildirim olarak geliyor ve hiçbir ilanı kaçırmamanızı sağlıyor. İş bulma programlarının diğer olumlu yönü ise iş ilanları ile ilgili detaylı ve kimlerin başvuruda bulunabileceği, başvurunun ne şekilde yapılacağı bilgileri gönderilen makalelerden öğrenebiliyorsunuz. iş bulma siteleri de bunu düşünerek üyelerine kolaylık sağlamak için mobil uygulamalarını kullanıma sundular.

İş bulma uygulamalarının olumsuz yanları nelerdir?

Ne yazık ki bazı uygulamaların sizin ilginizi çeken veya çekmeyen bütün ilanlar cebinize geliyor. Çoğu programda gönderilecek ilanları filtrelemek mümkün olmuyor.

1-) İndeed

Yukarıda belirttiğimiz gibi arama motoru halinde diğer sayfalardaki tüm iş ilanlarını tek bir arama motorunda görebilirsiniz. Aynı özelliği uygulamasına da aktaran İndeed kullanıcılarına kolaylık sağlamaya devam ediyor. Sitedeki özelliklerin yanında yeni eklenen işleri görebilir ve GPS sayesinde çevrenizde bulunan iş ilanlarını kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2-) Kamu Personeli Alımı

Hali hazırda yayında olan bütün kamu personeli alımları ve memur alımlarını yayınlayan bu program sayesinde kurumların yaptığı yeni iş ilanından anında haberdar olabilirsiniz. Bildirim halinde gelen ilanlarının tek sıkıntılı yanı  bütün ilanları günde birden çok kez gönderiliyor olması ve gönderilecek iş ilanlarını filtreleme seçeneğinin olmayışı.

3-) İşkolik Pro

Özel markalardan gönderilen iş ilanlarıyla birlikte kamu sektöründeki iş ilanları ve engelli vatandaşlar için yayınlanan iş ilanlarını bünyesinde barındıran uygulama oldukça sade bir görünüme sahip. Uygulama ilginizi çeken iş ilanlarını kaydedebilir ve paylaşabilirsiniz. Bunlara rağmen uygulamanın en büyük eksikliği iş ilanlarında filtreleme özelliğinin bulunmuyor olması.

4-) Yenibiris.com

Uygulamanın özellikleri arasında ilk göze çarpanlar kişiye özel ilan önerilerinin yapılması. Özgeçmişinizi görüntüleyen firmaları görebilir bunun yanında başvurduğunuz ilanları detayları olarak takip edebilirsiniz. İlginizi çeken ilanları kaydedebilir ve aradığınız iş ilanı için detaylı olarak arama yapabilirsiniz. Bunların dışında bildirimleri açıp kapatabilme özelliği sayesinde gereksiz bildirimlerin gelmesini önleyebilirsiniz.

5-) Eleman.net

Kullanıcılarına kolaylık sağlamak isteyen bu iş bulma sitesi hem web sitesinden hem de uygulama üzerinde hizmet vermeye devam ediyor. Eleman.net uygulaması ile çevrenizdeki işlere ulaşabilir, harita üzerinden iş arayabilirsiniz. Program üzerinden alarm kurarak aradığınız iş kriterlerine uygun iş geldinde e posta ve mobil üzerinden bildirim alabilirsiniz. Ayrıca Cv gerektirmeden kısa bir özgeçmiş ile kolayca iş başvuruları yapabilirsiniz.

6-) Secretcv İş İlanları

Platformunu mobile taşıyan uygulamanın oldukça sade bir görüntüye ve kolay kullanıma sahip. İstediğiniz ilanı beğenebilir detaylarını görüntüleyebilir ve anında başvuru yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz CV de istemediğiniz bilgilerin görüntülenmesini engelleyebilirsiniz.

İş başvurularından geri dönüş almak için neler yapılmalı?

Çoğu insan iş başvurularından geri dönüş almadığı için şikayetçi oluyor. İşe başvuranlar arasında dikkat çekmek için bazı niteklerinizin olması gerekiyor Kurumların belirlediği eğitim nitelikleri dışında gerekli olan özellikler arasında iş deneyimi çoğu iş başvurusunda olmazsa olmaz şartlar arasında yer alıyor.
İş başvurularında önemli olan diğer unsurlar arasında insanlarla iletişiminizin iyi olması geliyor ve en az bir dili iyi şekilde bilmeniz gerekiyor. Özellikle üniversite öğrencileri için üniversite okumak artık tek başına yeterli değil. Dolayısıyla ne kadar donanımlı olursanız iş başvurularında dikkat çekmeniz o kadar kolay olur.

Add Comment