Porselen Makyaj Nasıl Yapılır? Porselen Makyaj Yapımı

Porselen makyaj nedir? Porselen makyaj nasıl yapılır?

Porselen makyaj nasıl yapılır? Porselen makyaj ne işe yarar? Porselen makyaj günlük olarak kullandığımız makyajdan biraz daha ağırdır. Sivilce, akne izi, yara izleri ve çil gibi zor geçen veya hiç geçmeyen lekeleri sıfıra indirerek pürüzsüz bir cilt görünümü kazandırmayı sağlar. Porselen makyaj daha çok gelinler tarafından tercih ediliyor. Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde televizyonlar ve fotoğraf makineleri bütün kusurları olduğu gibi gösteriyor. Bu yüzden ünlüler de fotoğraf çekimleri, film çekimleri ve özel davetlerde bu makyajı sıkça tercih ediyorlar. Porselen makyajın amacı cildin pürüzsüz görünmesini sağlamak ve kelimenin tam anlamıyla porselen gibi bir cilt elde etmektir. Bu yüzden günlük makyaja göre daha zor yapılır. Porselen makyaj fiyatı girdiğiniz kuaföre göre değişir. Kaliteli makyaj malzemeleri kullanmak ve kuaförlerin gösterdiği çaba da fiyatın en belirleyici kriterleri arasındadır. Bununla beraber bu makyajı kendi malzemelerinizle hiç para harcamadan kendiniz yapabilirsiniz.

Porselen makyaj için gerekli malzemeler

 

Kusursuz bir porselen makyaj yapımı için kullandığınız makyaj malzemelerini iyi seçmeli ve aşağıda listelenmiş aşamaların hiç birini atmamalısınız. Öncelikle bir baz kullanmak açık olan gözenekleri bir miktar kapatarak makyajın daha pürüzsüz durmasını sağlar. Porselen makyajda ki amaç kusursuz bir görüntü kazanmak olduğu için baz kullanmak atlamaması gereken detaylar arasındadır.Porselen makyaj nasıl yapılır?
Porselen makyaj yapmak için gerekli malzemeler arasında en önemli olan ürün kapatıcı özelliği yüksek olan bir fondötendir. Make Up Forever HD ve Ultra HD fondötenler televizyonda bile lekelerin görünmemesi için özel üretilmiştir fakat fiyatı bir miktar yüksek olduğu için her zaman tercih edilmez. Eğer daha uygun bir ürün kullanarak makyaj yapmak isterseniz Dermacol fondotenleri bu konuda oldukça rağbet görüyor üstelik bir dövmeyi tamamen gizleyecek kadar yüksek kapatıcılığa sahip. Fondöten alırken dikkat etmeniz gereken en önemli kriter cildinizin rengiyle aynı veya çok yakın olmalıdır aksi taktirde ortaya komik bir görüntü çıkabilir.
Göz torbalarını kapatmak ve yüzün bazı bölümlerine boyut vermek için fondötenin iki ton açığında bir kapatıcı edinmek porselen makyajın olmazsa olmazları arasındadır. Bunun haricinde concealer ile yüzünüzde burun ve çene gibi kalın olan bölgeleri incelterek daha zayıf gösterebilir ve öne çıkmasını istediğiniz bölgelere derinlik katarak ön plana çıkarabilirsiniz. Son olarak far paleti, seçtiğiniz renkte bir ruj ve siyah bir eyeliner porselen makyaj için gerekli olan diğer malzemeler arasındadır.

Porselen Makyaja Başlamadan Önce

Porselen makyaj nasıl yapılır sorusunu yanıtlamadan önce makyaha nasıl başlanır sorusunu sormak daha uygundur. Makyajın yüze kusursuz oturması için cildinizdeki ölü derilerden ve açık gözeneklerden kurtulmalısınız. Ölü derilerden kurtulmak peeling işlemi ile yeterli olacaktır. Ardından bir nemlendirciyle cildinizi nemlendirdikten sonra daha pürüzsüz ve daha yumuşak olduğunu farkedeceksiniz.
Her evde bulanabilecek malzemelerden doğal bir peeling ürünüelde edebilirsiniz.

Kolay bir peeling için gerekli malzemeler:

1 yemek kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı bal

Bu iki malzemeyi bir kapta karıştırarak yüzünüze ve boynunuza bastırmadan ovalayın. Ardından 5-10 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın. Bu peeling tarifi aynı zamanda dudaklardaki ölü derilerden kurtulmak için de kullanabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Peeling Tarifi:

Kahve telvesi
1 tatlı kaşığı bal

Sert granüllerle peeling yapmak hassas ciltler için zararlı olabilir.  Kahve telvesi ince parçacıklara sahip olduğu için (sert uygulamadığı taktirde) hassas ciltlerde rahatlıkla kullanılabilir. İçinde bulunan bal ise cildi besler ve daha yumuşak olmasını sağlar. Bu karışımı bastırmadan uyguladıyın 10 dakika bekleyin ardından ılık suyla yıkayın. Hassas ciltler için peeling işlemini sık sık uygulamak cilde zarar verebilir.

Ölü derileri sadece yüzümüzde bulunmaz şekerli peeling tarifini dudaklardaki ölü derileri atmak için de kullanabileceğinizi unutmayın. Peeling işlemi bittikten sonra yüzünüzü nemlendirerek ilk aşama olan ten makyajına geçebilirsiniz.

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Birinci Aşama: Ten Makyajı

Porselen makyaj nasıl yapılır? Porselen makyajın en önemli aşaması ciltteki bütün kusurları kapatıldığı ten makyajıdır. Fondöteni uygulamadan önce bir baz kullanmalı ve tamamen emmesi için bir kaç dakika beklemelisiniz. Ardından temiz bir sünger veya fırça kullanarak fondöteni tüm yüze uygulayın. Bu arada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ilk aşamada az ürün kullanmaktır. Eğer hala kusurlar belli oluyorsa ilave ürün kullanarak kapanmayan bölgelerin üzerinden geçebilirsiniz. Diğer önemli nokta ise fondoteni boyuna da uygulamak olmalıdır. Bu sayede küçük ton farkları göze batmaz.
Fondöteni uyguladıktan sonra göz altlarına kapatıcı uygulamayı unutmayın. Öne çıkarmak istediğiniz, küçültmek veya arka plana atmak istediğiniz bölgeler için concealer kullanabilirsiniz. Bu sayede ölü bir yüz görünümünü önleyerek derinlik katmış olursunuz. Bunun yerine şeftali tonlarında bir allık kullanmak da yüzün daha canlı durmasını sağlar. Ve ten makyajı için son adım transparan pudra kullanarak matlaştırmak.

İkinci aşama: Göz Makyajı

Göz makyajı ten makyajından sonra gelen en önemli aşamalardan biridir. Gözlerin ön planda olmasını isterseniz dudaklar için daha doğal bir ruj seçebilirsiniz. Fakat hem ruju hem göz makyajını hem de allığı abartırsanız ortaya doğallıktan uzak abartılı bir sonuç çıkacaktır. Göz kapaklarına baz sürerek makyaja başlayabilirsiniz. Göz kapağına  krem renginde bir göz farı uygulayarak ten makyajıyla uyumlu olmasını sağlayın. Katlanma noktasına ise kahverengi veya kızıl tonlarında bir göz farı uygulayabilirsiniz. Gözlerin üzerine ince bir eyeliner çekmek daha büyük görünmesini sağlar. Eyeliner süremiyor veya hangi tip eyeliner kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız aşağıdaki yazı size doğru eyelinerı bulmak için yardımcı olabilir. Porselen makyaj nasıl yapılır?

–> Eyeliner çeşitleri nelerdir? Hangi eyeliner daha kolay sürülür?

Eyeliner sürmek istemiyorsanız bunun yerine koyu bir farı ince uçlu fırça ile kirpik diplerine uygulayabilirsiniz. Bundan sonraki aşamada kirpiklerin daha uzun ve hacimli görünmesini sağlamak olacak. Takma kirpik bu makyajın en çok tercih edilenleri arasında. Takma kirpik taktıktan sonra maskara uygulamayın unutmayın. En fazla üç defa kirpiklerin üzerinden geçmek yeterli olacaktır daha fazlası kirpiklerin birbirine yapışmasına sebep olacaktır. Kaşlarınız seyrekse aynı renkte bir kalemle bastırmadan kirpik etkisi verebilir ve kaş farıyla içini doldurabilirsiniz.

Üçüncü Aşama: Dudaklar

Son olarak bir ruj ile makyajınıza son dokunuşları verebilirsiniz. Her şeyden önce dudaklarda ki ölü deriler temizlenmediği taktirde rujun kötü görünmesine yol açar. Günümüzde stresten dolayı dudakları ısırmak da dudakta ki derilerin soyulmasına sebep olur. Peeling yardımıyla dudaklardaki ölü deriyi temizleyebilirsiniz. Yukarıda ki şekerli peeling tarifini hem yüzdeki ölü derileri hem de dudaklarda ki ölü derileri temizlemek için kullanabilirsiniz. Peelinge vaktim yok diyorsanız yine bir alternatif olarak ıslak diş fırçası kullanabilirsiniz. Diş fırçası ile peeling yapmak için diş fırçasını ıslatın ve dudaklarınızı bununla ovalayın. Diş fırçası ile dudakları ovalamak ölü derileri temizlerken dudakların daha dolgun ve daha canlı görünmesini sağlayacaktır.
Ölü derileri temizle işlemi bittikten sonra bir nemlendiriciyle dudağını nemlendirebilirsin. Pot’o Miracle Lip Balm (Naneli) renksiz dudak nemlendiricisi için iyi bir seçenek olacaktır. İçeriğindeki nane yağı dudakların daha dolgun görünmesine fayda sağlar. Seçtiğin renkte ruj ve rujun tonlarında bir dudak kalemi dudak makyajını tamamlamak için yeterli olacak. Kırmızı ruj veya gül kurusu tonları porselen makyajın en çok tercih edilen renkleri arasında.
İlk olarak dudak kalemiyle dudaklarınızı çerçeveleyin. Daha dolgun görünmesi için diğer bir ipucu da dudak kalemini bir miktar taşırarak sürmek fakat ölçüyü kaçırısanız bütün makyaj boşa gidebilir. Ardından seçtiğiniz ruju bu  çerçevenin dışına çıkarmayacak şekilde sürmelisiniz. Rujun fazlasını almak için kağıt peçeteyi dudağınızın arasına alın ve bir kaç kez açıp kapatabilirsiniz. Göz makyajına ağırlık vermişseniz ya da dudakların arka planda olmasını istiyorsanız nude tonlarında bir ruj tercih edebilirsiniz.

Bütün aşamaları tamamladıktan sonra yapmanız gereken tek şey yüzünüze sabitleyici sprey uygulamak. Hem baz hem de sabitleyici kullanarak makyajın kalıcılığını arttırmış olacaksınız. Fakat bu makyajı uzun süre ciltte bekletmek gözeneklerin nefes almasını engellediği için akne oluşumu gibi çeşitli sorunlara neden olabilir dolayısıyla en kısa zamanda makyajınızı çıkarmalısınız.

Porselen Makyaj Nasıl Temizlenir?

Porselen makyajı nasıl yapılır sorusunu yanıtladıktan sonra nasıl temizleneceğini de anlatmakta fayda var lakin bu makyajı temizlemek normal bir makyajı temizlemekten daha zordur. Dolayısıyla makyaj temizleme suyu ve ıslak mendil gibi malzemeler bu makyajı temizlemek için yetersiz kalabilir. Bunun yerine makyaj temizleme yağı veya hindistan cevizi kullanarak cildinizi hırpalamadan kolayca çıkarabilirsiniz. Bu yağlardan birini pamuğa dökün ve bastırmadan silmeye başlayın. Pamuğa makyaj kalıntısı gelmiyorsa tamamen temizlenmiştir. Bunun ardından yüz temizleyeme jeli veya köpüğüyle yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizi makyajdan tamamen arındırmış olacaksınız.

Add Comment