PTT Psikometrik Test Örnekleri! PTT Psikometrik Test Nedir?

P9Psikometrik İnceleme Nedir? Ptt Psikometrik Test Örnekleri


PTT Psikometrik inceleme nedir? Kimler Girebilir? PTT Psikometrik Test Örnekleri!
PTT’de çalışmak isteyen adayların Büro ve Gişe Görevlisi bölümünün tümüne ve diğer bazı bölümlere başvuru yapmış ve başarılı olmuş adayların geçmesi gereken aşamalardan biri de psikometrik incelemedir. Psikometrik incelemeye dair insanların aklında yanıtlanmayı bekleyen onlarca soru var. Bunlardan bazıları da psikometrik inceleme nerede ve nasıl yapılır? Ptt psikometrik test örnekleri ve detayları aşağıdaki yazıda okuyabilirsiniz.

ptt psikometrik test örnekleri

Psikometrik Test Nedir? 

Psikometrik inceleme nedir sorusuna, “psikolojik kökenli ölçme ve değerlendirme” bilimidir diyebiliriz. Bireylerin psikolojik özelliklerini belli kurallara göre değer verme, bu özellikleri sayısallaştırma çalışmalarını içerir.

İnsana ilişkin psikolojik özelliklerin (zihinsel süreçler, yetenekler, davranışlar, vb.) ölçülmesine yönelik ölçeklerin geliştirilmesi, bu özelliklerin ölçülmesi ve bireylerin bu özellikler açısından farkların ortaya konması psikometrinin araştırma, çalışma alanları arasındadır. Bu testlere verilen yanıtlar sayesinde adayların kişiliği hakkında tespitler yapılarak karar verilebilir. Bu test dünya tarafından da oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Çoğu büyük firma bünyesine yeni eleman almadan önce adayları psikometrik inceleme testine tabi tutar.

Psikometrik incelemenin kuruma sağladığı faydaları nelerdir? Kurumlar için psikometrik inceleme nedir?

Bu incelemenin kurumlara sağladığı faydalardan bazıları şunlardır: Personel seçiminde standart ve objektif değerlendirme yapılmasını sağlar. Personel seçimini hızlandırır, maliyetleri düşürür ve verimliliği arttırır. Pozisyonlar için normlar ve profiller geliştirilerek kalitenin standartlaşmasını sağlar. Personel seçim süreçlerini standart hale getirerek iş gücünü çeşitli açılardan istatistik olarak inceleme ve geliştirmeye imkan verir. 

PTT Psikometrik İnceleme Nasıl ve Kimlere Yapılır?

Psikometrik inceleme nedir sorusunu yanıtladıktan sonra sıradaki sorulması gereken soru nerede, nasıl ve kimlere yapılacağı. Yazılı aşamayı başarıyla geçerek Gişe ve Büro görevlisi, Gişe ve Büro Görevlisi (Sigortacılık), Gişe ve Büro Görevlisi (Bankacılık), Gişe ve Büro Görevlisi (Pazarlama), Gişe ve Büro Görevlisi (Lojistik), Gişe ve Büro Görevlisi (PTT’de Çalışan Firma Elemanı), Postacı, Postacı (PTT’de Çalışan Firma Elemanı) pozisyonlarına asil olarak yerleşen adaylar Ankara’da  Gazi Üniversitesi tarafından yapılan yazılı bir teste tabi tutulur. Sınava dair çoğu kişinin aklındaki ilk sorulardan biri de psikometrik incelemenin yazılı mı sözlü mü olacağı hakkında. Bu inceleme testi yazılı olarak yapılır. Tıpkı Kpss ve diğer sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da soru kitapçığı ve optik formlar üzerindeki bilgiler her aday için kodlanmış olarak adaylara dağıtılır. Fakat diğer sınavlardan tek farkı herhangi bir bilgi sorusunun sorulmamasıdır. Dolayısıyla bu testte sorulan sorular iş ve özel hayata yöneliktir.

Psikometrik incelemenin amacı firmadan çalışacak personelin kişilik özelliklerini, davranış şekillerini öğrenmek ve işe uygun olup olmadığını anlamaktır. İş ve özel hayat hakkında sorulan bu sorular adayın çalışma ortamına uygun olup olmadığını ve başarılı olmak için gereken temel özelliklere sahip olup olmadıklarını değerlendirme amaçlı kullanılır. Psikometrik inceleme testine girecek adayların dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise soruların tutarlı bir şekilde yanıtlanmasıdır. Öyle ki aynı soruyu farklı kalıplarda tekrar tekrar sorarak defalarca sınayacaktır.

2019 PTT Psikometrik İnceleme Ne Zaman Yapılacak?

Psikometrik inceleme testi Ankara’da bulunan Gazi Üniversitesi’nde yapılır. Psikometrik inceleme sınavında sorulacak sorular genellikle 50 – 200 sorudan oluşuyor. Bu test için verilen süre 120 dakika olup gündüz 10:00 da başlar ve 12:00 da biter. Bununla birlikte 2019 psikometrik inceleme sınavı tarihi henüz belli değil. Geçtiğimiz yıl bu sınavla ilgili duyuru Gazi Üniversitesi tarafından http://gazisem.gazi.edu.tr internet adresi aracılığıyla yapılmıştı. Bu seneki PTT sınavının yaz aylarında düzenlenmesi bekleniyor.
Adayların 2019 PTT psikometrik inceleme testine girebilmesi için öncelikle PTT’nin yazılı sınavına girmesi ve bu sınavda başarılı olduklarına dair bilgilendirme almaları gerekiyor. Psikometrik inceleme testiyle alakalı olarak Gazi Üniversitesi tarafından 5 Kasım 2018 tarihinde http://gazisem.gazi.edu.tr internet adresi aracılığıyla duyuru yayımladı buna ek olarak Gazi Üniversitesi adayların cep telefonlarına bilgilendirme mesajı gönderdi. Teste girecek adaylar giriş belgelerini yine bu adresten temin edebilecek.

Psikometrik İnceleme testi sonuçlarının geçen sene “http://ik.ptt.gov.tr” web adresi üzerinden yayımlanacağı ifade edilerek başarılı olan adayların adreslerine tebliğ yapılacağı açıklandı. Psikometrik inceleme testini başarıyla geçen adayların adresine yapılan bu tebliğle adaylardan istenen şartları taşıyıp taşımadığına dair belgelerle birlikte 15 gün içinde Taşra Teşkilatında ilgili PTT Başmüdürlüğü İnsan Kaynakları Birimine başvurmaları gerekecek. Evraklar zamanında teslim edilmediği taktirde yapılan Psikometrik inceleme testi geçersiz sayılacak ve aday hakkında yasal işlem uygulanacak. Evrakların teslim edilmesinden aday sorumlu tutulacak.

İstenen Belgelere Dair Detaylı bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz. 

PTT Psikometrik Test Örnekleri

Herhangi bir bilgi gerektirmeyen bu sınavın sorularına dair birkaç örnek verebiliriz. Aşağıdaki PTT Psikometrik Test örnekleri bu sınava dair fikir oluşmasında yardımcı olabilir.

 

1-) Fikir çatışmalarına girmemeyi yeğlerim.

 1. Kesinlikle katılmıyorum
 2. Katılmıyorum
 3. Kararsızım
 4. Katılıyorum
 5. Kesinlikle katılıyorum

2-) Partileri ve sosyal iletişimi artıran ortamları severim.

 1. Kesinlikle katılmıyorum
 2. Katılmıyorum
 3. Kararsızım
 4. Katılıyorum
 5. Kesinlikle katılıyorum

3-) Hayatımdaki en önemli şey işimdir. 

 1. Kesinlikle katılmıyorum
 2. Katılmıyorum
 3. Kararsızım
 4. Katılıyorum
 5. Kesinlikle katılıyorum

4-) Sinirli bir müşteri karşısında sakin kalmaya çalışırım

 1. Kesinlikle katılmıyorum
 2. Katılmıyorum
 3. Kararsızım
 4. Katılıyorum
 5. Kesinlikle katılıyorum

Veya bu sorunun farklı bir versiyonu olarak:

5-) Kolayca sinirlenen bir kişiliği sahibim.

 1. Kesinlikle katılmıyorum
 2. Katılmıyorum
 3. Kararsızım
 4. Katılıyorum
 5. Kesinlikle katılıyorum

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi aynı soruları farklı şekillerde onlarca defa sorabilirler burada önemli olan tutarlı cevaplar vermenizdir. Dolayısıyla her soruyu dikkatli okuyup birbirinden farklı cevaplar vermemeye özen gösterin.
Psikometrik İnceleme
 hakkında bazı sorulara kısaca cevap verdik. Umarım faydalı olmuştur.

Add Comment