Vücuttaki Kırmızı Yuvarlak Lekeler Neden Olur?

Vücuttaki kırmızı yuvarlak lekeler neden olur? Nasıl geçer?

İnsan vücudu hassas bir yapıya sahiptir bazen alerji, bazen bir cilt hastalığı vücuttaki kırmızı yuvarlak lekeler çıkmasına neden olur. Vücutta aniden çıkan kızarıklıkların sebebi çok farklıdır. Dolayısıyla gerçek bir tanı koymak için dermatoloğa gitmek gereklidir. Bu tür kızarıklıklar bazen basit bir alerjiden kaynaklanırken bazen de önemli bir hastalığın yansımasıdır ve mutlaka tedavi edilmelidir. Bazı durumlarda tedavi edilmezse cilt hastalıkları ilerleyebilir. Kızarıklıklar bir kaç gün içinde geçmez ve daha da kötüleşirse mutlaka doktora görünmek gerekir.

Vücuttaki kırmızı yuvarlak lekeler neden olur?

Vücuttaki kırmızı yuvarlak lekeler birbirinden farklıdır. Kırmızı lekelerin yüzlerce farklı çeşidi bulunmakta ve bazen bir cilt hastalığının habercisidir. Vücutta çıkan kırmızı lekeler doğru teşhiş ve doğru ilaç tedavisiyle kısa sürede iyileşmektedir.

1-) Böcek Isırması

alerji

Vücutta çıkan kızarıklıkların en basit sebebi böcek ısırması olabilir. Özellikle yaz aylarında böcek ısırmaları artmaktadır. Genellikle sivrisinek, pire ve kene gibi böcekler bu şikayete neden olur. Böcek ısıran bölgeyi kaşımak daha kötü hale gelmesine neden olur. Böcek ısıran bölgeye buz koyarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Doğada hastalık taşıyan böcekler olduğunu düşündüğümüzde hafife almamak gerekir. Böcek ısırıklarından sonra kusma, baş dönmesi gibi rahatsızlıklar meydana gelirse bu böcek ısırığının ciddi olabileceği anlamına gelir dolayısıyla doktora görünmekte fayda vardır.

2-) Alerji

alerji

Yediğiniz bir gıda veya içtiğiniz bir içecek vücudunuzda tepkiye sebep olmuş olabilir. Alerjinin sebebini doktor kontrolüyle öğrenebileceğiniz gibi neler yiyip içtiğinizi gözden geçirerek alerji yapan maddeyi öğrenebilirsiniz. Şüphelendiğiniz yiyecekleri bir süre tüketmemekte fayda var.

3-) Egzama

egzama kızarıklık

Egzema rahatsız edecek derecede kaşıntıya ve kızarıklığa neden olur. Su dolu kırmızı kabarcıklar şeklinde meydana gelir. Bu kabarcıklar zamanla kabuklanma ve kepeklenme alarak ciltte kalınlaşma sebep olur. Genetik faktörler, alerjiler, kimyasal malzemeler egzamanın oluşma sebepleri arasındadır. Egzamanın farklı çeşitleri olduğu için mutlaka doktor kontrolünden geçerek gerekli testlerin yapılması gerekmektedir.

4-) Sedef

sedef

Sedef hastalığı kendi içinde ayrılmaktadır. Sedef hastalığı bölgelere göre değişmektedir. Bazen koltuk altı, kasık, göğüs altı gibi yerlerde kendini gösterirken bazen de tırnak ve kafa derisi gibi birbirinden farklı bölgelerde oluşur. Sedef hastalığının en berlirgin özelliği oluştuğu bölgede gümüş renginde kabuklarla kaplı döküntüler olmasıdır. Hafif durumlarda kremle tedavi edilirken ilerleyen aşamalarda daha farklı tedaviler uygulanır.

5-) Kızamık

kızamık

Kızamık çoğunlukla çocuklarda görülen bir hastalıktır. Kızamık virüsü ile meydana gelen bir enfeksiyon hastalığıdır. Kaşıntı, yüksek ateş, öksürük, ciltte çıkan kırmızı kabarcıklar, gözlerde kızarıklık, ve yorgunluk kızamığın en yaygın belirtilerindendir. Ne yazık ki kızamık virüsünü öldüren bir ilaç mevcut değildir iki üç hafta içinde kendiliğinden geçer. Bu süre içinde bolca dinlenmek, sağlıklı beslenmek ve su içmeyi ihmal etmemek gerekir. Kızamık, su çiçeği ile çok benzer özellikler gösterir.

6-) Su Çiçeği

su çiçeği

Kızamıkla benzer özellikler taşıyan su çiçeği zoster virüsünden kaynaklanmaktadır. Çocuklar üzerinde yaygın ve bulaşıcı bir hastalıktır. Kaşıntı, yüksek ateş, öksürük, halsizlik ve yorgunluk, ciltte çıkan kırmızı kabarcıklar, gözlerde yanma ve kızarıklık su çiçeğinin belirtileri arasındadır. Henüz tedavisi bulunmaya su çiçeğinin geçmesi için dinlenmek, bol su tüketimi ve sağlıklı beslenmek gereklidir. Su çiçeği bir iki haftada kendiliğinden geçer. Bu süre boyunca su çiçeğini oynamak iz kalmasına sebep olur mümkün olduğu kadar kaşımamak gerekir. 

7-) İsilik

isilik belirtileri

İsilik sıcaktan veya çok terlemekten meydana gelir. İsilik çok çeşitlidir bazıları hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Özellikte göğüste ve karın üzerinde, çoğu kez şiddetli kaşıntıyla kendini gösterir. Özellikle bebeklerde sık görülür. Ter gözeneklerinin tıkanması sonucu ter bezinin kistlere dönüşmesi sonucunda oluşur. Genellikle pullu ve içi sıvı dolu kabarcıklar olarak görülür. İsilik herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. İsiliği önlemek için özellikle yaz aylarında sık sık duş almak gerekir böylece gözenekleri tıklayan ter vücuttan atılmış olur.

Vücuttaki kırmızı lekeler nasıl geçer?

Belirttiğimiz gibi kırmızı lekelerin oluşmasında bir çok sebep rol oynamaktadır. Eğer bu kızarıklıkların bir hastalığından şüpheleniyorsanız doktor tavsiyesi olmadan hiç bir şey uygulamanız önerilmez. Dolayısıyla bir doktor kontrolünden geçip testler yaptırmak ve doktorun verdiği ilaçları kullanmak sorununuzu kısa zamanda çözecektir. Kızarıklıkların çoğu birbirine benzediği için yanlış tespit yapma ihtimali yüksektir. En doğru tespiti doktorun yapabileceğini unutmayın.

Add Comment