AMP Menü Ekleme ve Düzenleme Nasıl Yapılır?

AMP Menü Ekleme ve Düzenleme Nasıl Yapılır?

Kod olmadan WordPress AMP menü ekleme ve düzenlemek mümkün! Hızlandırılmış mobil sayfaların (AMP) bir sorunu da menüyü düzenlemek için ayrı bir çaba gerektirmesidir. Sitenizi kod bilgisini kullanmadan AMP eklentisini yükleyerek AMP uyumlu yapabilirsin. 1-2 hafta içinde neredeyse bütün sayfalar amp uyumlu olur fakat orjinal sitede olduğu gibi bir menü hazırlamak ayrı bir çalışma gerektirir. Aslında AMP menü ekleme oldukça kolaydır. Bir kaç adımda sitenize menü ekleyebilir ve ayarlarını oynayarak istediğiniz sidebar menüyü ekleyebilirsiniz.

Amp Menü Ekleme Nasıl Yapılır? 

amp menü ekleme

AMP menü ekleme için Başlangıç panelinden Görünüm sekmesine tıklayın ve buradan Menüler seçeneğine tıklayın. En altta bulunan Menü ayarları bölümünde AMP Menü kutucuğa tıklayın ve menüyü kaydedin. Böylece sitenizin var olan menü seçenekleri amp menüye uyarlanmış olacaktır. Düzenlemeleri görmek için Siteadresi.com/amp adresine tıklayın. Bu sitenizin AMP görünümüne ulaşmanızı sağlar. Artık Amp menüsünün görünüyor olması gerekir. Peki AMP menü düzenleme ve yeni bir menü eklemek için neler yapılabilir?

Amp Menü Düzenleme ve Yeni Menü Eklemek

amp menu ekleme

Görünüm > Menüler > Konumları Düzenle sekmesine gelin. Burada AMP sayfanız için yeni bir menü oluşturabilir veya mevcut menüyü düzenleyebilirsiniz. AMP menüyü kaydettikten sonra menü arkaplan, yerleşim vb gibi stilleri düzenlemek için AMP eklentisinden Design bölümüne gelin. Design menüsünün içinde bulunan Header seçeneği ile menü düzenlemeye başlayabilirsiniz.

  • İsteğe göre Menu Search kutusunu aktifleştirerek AMP menü penceresine arama kutusu koyabilirsiniz.
  • Menu Background kutucuğundan menünün arkaplan rengini değiştirebilirsiniz.
  • Menu Overlay Position kutucuğundan menünün sağdan yada sol taraftan açılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Menu Color kutucuğundan menüde yer alan yazıların rengini ayarlayabilirsiniz. İstediğiniz renge karar verdikten sonra Choose butonuna tıklayarak kaydetmeyi unutmayın.
  • Menu Border Color kutucuğu ince çizgilerin rengini ayarlamak içindir çok önemli olmamakla beraber beyaz-siyah arası sade renkler yeterli olacaktır.
  • Menu Overlay Width kutucuğundan ise açılır menünün sitenin ne kadarını kaplayacağına karar verebilirsiniz. Bu kutucuğu %100 yaparak tüm ekranı kaplamasını veya sadece sitenin yarısını kaplamasını sağlayabilirsiniz.

Ayarları değiştirdikten sonra Save Changes butonuna tıklayarak ayarları kaydedebilirsiniz. Düzenlenen menü ayarlarının herkes tarafından görünür olması ve indekslenmesi için bir kaç saat ile bir iki gün beklemeniz yeterli olur.

Add Comment