Anket Oluşturma (WordPress) Kişilik Testi Nasıl Yapılır? Anket Soruları

WordPress kullanıcısıysanız blogunuzda anket oluşturma işlemi aslında çok kolay. İhtiyacımız olan tek şey Opinion Stage eklentisi. Bu eklenti sayesinde eğlenceli kişilik testleri, bilgi yarışmaları, anketler hazırlayabilir ve bir konu hakkında geri dönüşler alabilirsiniz. Anket soruları

Anket nasıl yapılır? Anket soruları nasıl hazırlanır? Anket sonuçları nasıl hazırlanır? 

Anket oluşturma ve kişilik testleri hazırlamak için gerekli olan tek şey Opion Stage eklentisi. Bu eklentiyle anket oluşturma hakkında göreceğiniz bilgilerle kendi sitenizde eğlenceli anketler hazırlayabilirsiniz.

Opinion Stage ile Anket Oluşturma


Eklentiler kısmında Opion Stage için arama yapın. Gördüğünüz bu uygulamayı indirdikten sonra aktif hale getirin. Aktif olan eklentiyi artık  başlangıç menüsünde görebilirsiniz.

Başlangıç menüsünde bulunan eklentiye tıklayın. Yeni bir hesap oluşturmak için üstteki kutucuğa e-mail adresinizi girin. Connect butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan kayıt bilgilerini doldurun. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra tekrar WordPress ekranına döneceksiniz. Anket oluşturma öncesinde ne hazırlamak istediğinize karar vermelisiniz. Bu kişilik anketi olabilir, bilgi yarışması olabilir, basit bir oylama bile olabilir.
Wordpress kullanıcısı değilseniz e
klenti olmadan anket hazırlamak şu adrese gidin. Opion Stage Web Sitesi

Poll seçeneği ile anket oluşturma | Tek sorulu basit bir anket nasıl yapılır? 

 

Başlangıç menüsündeki Opion Stage eklentisine girdikten sonra Poll seçeneğine tıklayın.
Ankete basit bir soru girerek altına bir resim ekleyin. Bu resmi internetten arayabilir, facebook hesabınız ve dropbox hesabınız ile alabilir ve Web Adress butonuna tıklayarak bir resim adresini yapıştırabilirsiniz. Seçtiğiniz resmi yükledikten sonra istediğiniz kadar seçenek ekleyebilirsiniz.  Resimlerden oluşan şıklar yaratmak için kırmızıyla işaretlenmiş olan butona tıklayarak her bir kutuya resim yüklemen ve resimlerin altına açıklama girmen yeterli olacak.

Anketin sonunda bulunan kutucuklarda ise birden çok seçeneğin işaretlenmesine, kullanıcıların ek cevaplar önermesine izin verebilir ve anketin belirli bir zamanda kapatılmasını sağlayabilirsiniz. 

Anketi tamamladığınızda Publish butonuna basın. Save Draft seçeneğiyle anketinizi kaydederseniz profilinizde tekrar bulabilirsiniz. Ayrıca Preview butonuyla anketin önizlemesini yaparak hatalı bulduğunuz yerleri yeniden düzenleyebilirsiniz.
Anketi siteye eklemek için Add to Site butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan sekmeden bu anketi siteye eklemek için istediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz. Basit bir seçenek olarak Script kodunu kopyalayıp yazı içine yapıştırın. Yazıyı önizleme yaptığınızda anketiniz  bu şekilde görünecektir.

Kişilik Testleri Nasıl Yapılır? Anket Soruları Nasıl Hazırlanır?

Personality Quiz belkide en zahmetli fakat en eğlenceli anketlerin yapıldığı bölümdür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tıklanan seçeneklere göre farklı sonuçlar elde etmektir. Örneğin ‘Hangi dizi karakterisin?’ anketinde The walking dead sonucunu ekleyebilmek için SET RESULTS bölümünü doldurun. Add another results seçeneğine tıklayarak daha fazla sonuç ekleyebilirsin. Sonuç bölümünü bitirdikten sonra asıl bölümü oluşturabiliriz.


Add Questions bölümünde soruları ve seçenekleri hazırlayacaksınız. Her bir seçeneğin yan tarafında Associate with bulunuyor. Bunun amacı seçilen şıkların hangi sonuca götüreceğidir. Bütün sonuçlar buna göre hazırlanır.
Örneğin bir anketin sonuçları Fransa, ingiltere ve Almanya’dır. Ankette hangi ülkeye gitmek istiyorsun sorusuna eklediğiniz seçeneklerde ise yine İngiltere, Fransa ve Almanya olduğunu düşünelim. İngiltere yazısının karşısında bulunan çubuğu %100 yaparsanız o seçeneğe tıklayan birinin ulaşacağı sonuç İngiltere olacaktır. Soruları arttırabilir ve seçenekleri istediğiniz gibi bağdaştırabilirsiniz fakat sonuçların bağdaştırılan seçeneklerle uyumlu olmasını sağlayın.

Aşağıdaki Personality Quizlere de bakabilirsiniz.

– Hangi Dizide Yaşamalısın?
– Hangi Güçlü Kadın Karaktersin?
– Hangi Tehlikeli Karaktersin?

Diğer anket türlerinden biri de Survey.
Bu kısımda birden çok soru ekleyebilir ve kapanış penceresi hazırlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde Trivia Quizz seçeneğiyle bilgi yarışmaları yapabilir Poll seçeneği ile herhangi bir konu hakkında değerlendirme yapmak için kullanabilirsiniz.