Backlink Siteleri (yerli, yabancı, edu backlink)

Bir İnternet sayfasının arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan koşullardan biri de kaliteli siteler tarafından backlink almaktır. Web sayfanız diğer kaliteli siteler tarafından tavsiye ediliyor yani backlink alıyorsa Google arama motorunda değerlenmeye başlar. Eğer tam tersi şekilde domain otoritesi düşük, alexa sıralaması geride kalan sayfalar sitenize backlink veriyorsa bu da düşüş yaşamanıza neden olacaktır.
Aşağıda yer alan backlink siteleri arasında bazıları yorum backlink, profil backlink ve makale backlink şeklinde olacaktır. Bu sitelere kaydolarak site adresinizi girmenizin ardından backlinklerin indekslenmesi birkaç haftayı bulur ve bu süre değişkendir bir veya iki ay sonra backlink sorgulama yapmalısınız. Backlink sorgulama işlemini Google webmaster tools üzerinden yapabilirsiniz.
Backlink alırken dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılardan biri yavaş yavaş backlink almanızdır. İnternette satılan backlink paketleri ile bir gün içinde bin adet backlink almak faydasız hatta zararlı olacaktır. Aldığınız backlinklerin doğal görünmesi için aynı gün içerisinde sadece birkaç tane olmasına özen göstermelisiniz.
Bunun dışında dikkat etmeniz gereken diğer bir ayrıntı ise baclink alacağınız sitenin Domain otoritesini, Alexa rank sıralamasını incelemeyi unutmayın. Domain otoritesinin 50 üstü olmasına dikkat etmelisiniz (benim tavsiyem Domain otoritesi en az 85 olan sitelerden backlink almanızdır.) Ayrıca site spam ve kalitesiz içerikler paylaşıyorsa uzak durun. Çünkü bu sitelerden backlink alma kendi sitenize zarar verebilir. Aşağıda bulunan siteler Alexa rank sıralaması ve Domain otoritesi (Domain Authority) ve Sayfa Otoritesi (Page Authority) bakımından kaliteli
 sitelerdir.

Kaliteli Backlink Siteleri

 

Facebook

Dünyaca ünlü sosyal medya hesaplarından alınan backlinkler sitenizin yükselmesinde fayda sağlayacaktır. Bunlar arasında gelenlerden ilki Facebook’un domain otoritesi  için (Page Authority) 100 puan almıştır. Bir internet sitesinin ulaşabileceği en yüksek değerdir. Günümüzde herkesin kullandığı platformda profilinizi düzenleyerek internet sitenizi eklemek faydalı olacaktır.

İnstagram

Domain otoritesi 100 olan platformlardan biri de İnstagramdır ve profil backlink siteleri arasında yer alır. Hali hazırda bir İnstagram hesabınız varsa profilinize sitenizin linkini koyarak backlink almış olacaksınız. 

Twitter

Domain otoritesi 100 olan Twitter hesabınıza kolay şekilde üye olun ardından profilinizi düzenleyerek kaliteli bir backlink almış olacaksınız.  Ayrıca Twitter’da yazılarınızı paylaşarak daha fazla okuyucuya ulaşabilirsiniz.

Google

Bir gmail adresiniz varsa https://aboutme.google.com/u/0/?referer=gplus adresine giderek oturum açın sağ altta bulunan + işaretine tıklayın. Karşınıza çıkan bilgi ekle penceresinden ‘Siteler’ seçeneğine tıkladıktan sonra web sayfanızı kaydedebilirsiniz. 100 ve Alexa sıralamasında birinci olduğu için kaliteli backlink siteleri arasında yer alıyor.

Tumblr

Özellikle gençlerin severek kullandığı bu paylaşım sitesine kaydolduktan sonra burada yazılarınıza ait bağlantıları paylaşarak backlink almış olacaksınız. Ben denedim ve Google webmaster tools aracılığıyla indexlendiğini gördüm.

LinkedIn

 İş aramak ve bulmak için dünya çapında oldukça popüler bir sosyal ağ olan LinkedIn’e kayıt olduğunuzda kişisel bilgilerinizi girmeniz isteyecektir. Bu aşamaları hızlı bir şekilde düzenledikten sonra Linkedln profilinize girin ve iletişim bilgileri bölümüne tıklayarak internet adresini düzenleyin. Burada site adresinizi ekleyerek backlink almış olacaksınız. (Sitenin Domain otoritesi 98’dir.)

Pinterest

Resim paylaşma sitelerinden biri olan Pinterest’e üye olduktan sonra profili düzenleyip buradan site adresini girebilirsiniz. Domain otoritesi 100 olanlardan biridir dolayısıyla kaliteli backlink siteleri arasındadır.

We Heart It

Resim paylaşma adreslerinden biri olan bu siteye üye olmak oldukça basit. Sosyal medya hesaplarından birini seçerek birkaç adımdan sonra kolayca üye olabilirsiniz. Sağ üst köşede Ayarlar seçeneğine tıkladıktan sonra Bağlantı kısmına sitenizin linkini girebilirsiniz.

Reddit

Siteye e-mail yada sosyal medya hesaplarıyla kolayca kaydolduktan sonra sitenizdeki başlıklara ait istediğiniz bir yazının bağlantısını kopyalayıp paylaşarak backlink almış olacaksınız. 

Onedio

Yerli kaynaklardan backlink almak oldukça önemlidir. Yerli sitelerden biri olan Onedio’ya kaydolduktan sonra profilinizi düzenleyerek buraya sitenizi ekleyebilirsiniz. Böylece yerel bir sayfadan profil backlink almış olacaksınız.

Inploid

Yerli sitelerden biri olan bu platforma üye olmak için ad soyad, meslek, e-posta ve şifre kısımlarını doldurduktan sonra “Ücretsiz Üye Ol” butonuna tıklayın. Ayrıca Facebook hesabınızla da kolayca kayıt olabilirsiniz. Üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra Profili düzenle butonuna tıklayın. Açıklama bölümüne site adresini girin. Aartık diğer bir yerel bir siteden daha backlink almış oldunuz.

Gatech.edu

Hem domain otoritesi yüksek hem de bu uzantılara sahip birkaç edu sayfasından backlink almak sitenize oldukça fayda sağlayabilir.
http://gtsurf.gtorg.gatech.edu/ adresine tıklayarak Events, Media veya Surf Guide bağlantılarından herhangi birine tıklayıp buradaki gönderilerden birine yorum yapabilirsiniz. Yorum yaparken site adresinizi girmeyi unutmayın. Bu sayede edu sitelerinden yorum backlink elde etmiş olacaksınız. 

Uvm.edu 

Edu ve Gov siteler yüksek pagerank ve trustrank değerine sahip olan sitelerden gelen backlinkler  sizin sitenizin de pagerank ve trustrank değerinin artmasını sağlar. Bu yüzden edu ve gov uzantılı sitelerden alacağınız backlinkler diğerlerine oranla daha etkilidir.
blog.ucm.edu/jgorres/ adresinde bulunan makalelerden birine tıklayın. Yorum kutusuna gelin ve site adresini ilgili bölgeye girdikten sonra birkaç kelimelik yazıyla birlikte (mümkünse İngilizce olsun) yorumunuzu gönderin. Böylece .edu uzantılı sitelerden yorum backlink almış olacaksınız. backlink sitleri 

About me

E-mail, ad soyad, profil fotoğrafı, lokasyon bilgisi ve ilgi alanlarını hızlı bir şekilde tamamladıktan sonra ‘Read My Blog’ seçeneğine tıklayın. Ardından site adresini girin. About me profilinizin nasıl görünmesini istediğinize karar verdikten sonra ‘I want to connect an exiting domain’ seçeneğinin ardından ‘Continiue with a free page’ seçeneğine tıklayarak ücretsiz bir backlink profili elde etmiş olacaksınız. Üye olmak diğerlerine göre biraz uğraştırıcı olsa da denemeye değer.

Disqus

Siteye girdiğinizde sağ üst köşede bulunan ‘Get Stated’ butonuna tıklayarak üyeliği başlatabilirsiniz. İsim soyisim ve e-maille kaydolacağınız gibi Facebook, Twitter ve Google hesaplarınızla da kolayca üye olabilirsiniz. ‘I want to install Disqus on my site’ butonuna tıklayarak sitenizi eklemeyi tercih etmiş olacaksınız. Site adını ve sitenin ait olduğu kategoriyi seçerek profilinizi oluşturmuş olacaksınız. Ardından sağ üst köşede bulunan ayarlar kısmından ‘Edit Profile’ seçeneğine tıkladıktan sonra ‘Website’ bölümüne sitenizin adresini yazın.

Issuu

Sağ üst köşede bulunan Sign up butonuna tıklayıp e mail adresinizle kaydolabilir yada Facebook ve Google profiliyle hızlıca üyeliğinizi başlatabilirsiniz. Karşınıza çıkan ‘Learn How’ butonundan sonra size aylık ve yıllık planları gösterecek. Üyeliğimizi ücretsiz kullanmak için ‘Sign up free’ butonuna tıklayacağız. İsminizi, şirket ismini (sitenizin ismi olabilir) ve internet adresini girerek başarıyla backlink almış olacaksınız.

Dribble

Üye olmak için sosyal medya hesapınızdan birini kullanabilirsiniz. Şifre seçtikten sonra diğer aşamaları atlayabilirsiniz. Sağ üstte bulunan avatarda hesap ayarlarına tıklayın ve Website bölümünü site adresini girin. Son olarak e-mail adresinden gelen bağlantıyla hesabınızı aktifleştirin. Bunu üye olduğunuz diğer backlink siteleri için de yapmayı unutmayın.

Giphy

Gif paylaşım sitelerinin başında gelmektedir. Üye olma işlemini sosyal medya hesaplarınızla yapabilirsiniz. Üye olurken karşınıza çıkacak panelde CHANNEL SETTINGS bölümünde ‘Your Website’ yazan kısıma siteniz adresinizi girerek kaydetmeniz yeterli.

One Response

  1. Oğuzhan Ardik 10 Mart 2019

Add Comment