Etkili Tırnak Uzatma Yöntemleri | Tırnak Neden Uzamaz?

Hızlı tırnak uzatma yöntemleri? Tırnak nasıl uzar? Tırnak hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar ve yanlış alışkanlıklar nelerdir? Hızlı tırnak uzatmak için ne yapmalı?

Sağlıklı tırnaklar günde 0.1 mm uzar. El tırnaklarının uzayıp tamamen yenilenmesi 4-6 ay, ayak tırnaklarının yenilenmesi ise 12-18 ay sürer fakat bu süre genetiksel etkenlere, bakıma ve beslenmeye göre değişmektedir. Çeşitli faktörler sebebiyle sağlığını yitirmişler tırnaklar bu süreden daha geç uzamaktadır. Tırnakların uzamamasının yada çok geç uzamasının altında yatan bir çok neden vardır. Bu durumun sebebi bazen vitamin eksikliğinden kaynaklanırken bazen de yanlış alışkanlıklardan ve hastalıklardan meydana gelir.

Tırnaklar Neden Geç Uzar?


1-) Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yemek çoğu zaman stres altında çalışanların ve sınav hazırlığında olan öğrencilerin gösterdiği bir davranıştır. Bu davranış tırnakların zayıf ve güçsüz olmasına ve tırnaklarda biriken mikrobun ağza geçmesine neden olur. Dolayısıyla en kısa zamanda bu alışkanlığın bırakılmalıdır fakat bırakmakta zorluk yaşanıyorsa bir doktora gidilmesi hem sağlığınız hem de tırnaklarınız için iyi olacaktır.

2-) Günlük İşler

Bulaşık yıkamak, çamaşır yıkamak gibi günlük işler uzun süre boyunca yapıldığında ve sonrasında bakım yapılmadığında tırnakların geç uzamasına neden olur. Özellikle bu işleri yaparken tırnakları yumuşatan ve kurutan kimyasallarla temas etmek (bulaşık deterjanı, çamaşır tozu vb.) tırnakların uzamamasında çok büyük rol oynamaktadır. Örneğin bulaşıkhanede çalışan ve her gün uzun süre bulaşık yıkayan bir insanın tırnağının artık uzamadığı yada çok geç uzadığı bilinmektedir. Üstelik sadece kimyasallar değil zararlı bakteriler de tırnağın uzamamasının nedenleri arasında yer alır. Buna en güzel örnek ise yurt dışında bir domuz fabrikasında domuz etini temizleyen kişilerin tırnaklarının dökülmesidir. Anlaşıldığı gibi tırnağın kökü canlıdır ve yaptığımız işlerden olumsuz etkilenir. Bu da tırnak uzama hızı da dahil olmak üzere kırılma, ikiye ayrılma ve cansızlaşma gibi sonuçlara neden olur.

3-) Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı nadiren el, çoğunlukla da ayak tırnaklarını etkileyen bir enfeksiyonudur. Tırnak mantarı denen bu enfeksiyonun hem diğer insanlara hem de sağlıklı olan diğer tırnaklara da bulaşma ihtimali vardır. Mantar olan bir tırnakta beyaz ya da sarı bir nokta görünümüyle başlar tedavi edilmediği sürece ilerler ve tırnağın sarı bir hal almasına neden olur. İlerleyen seviyelerde tırnakların zayıflamasına, ayrılmasına, hatta dökülmesine sebep olabilir. Dolayısıyla tırnak mantarından şüpheleniyorsanız ertelemeden doktora görünmelisiniz.

4-) Oje ve Aseton

Tırnak nefes alabilen bir tabakaya sahiptir. Oje sürüldüğünde bu tabakayı tamamen kapatarak hem nefes almasını hem de güneş görmesini önlemiş olursunuz bu da kırılgan ve sağlıksız tırnaklara neden olur.
Oje içerisinde toksin ve kanserojen maddeler içerdiği için hormonları bozukluğu, kilo problemi gibi çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Oje kullansanız bile bir kaç gün bir şey sürmeden tırnaklarınızın rahatlamasını sağlamalısınız. Yine ojeyi çıkarmak için kullanılan aseton tırnakların yıpranmasına sebep olur.

5-) Biotin Eksikliği

Tırnağın yapısında bulunan biotin eksikliği tırnakların uzamamasının en önemli sebepleri arasındadır. Biotin, tırnaklarda zayıflama, yumuşama sorununu düzeltir, tırnak kırılmalarını azaltır ve tırnağın daha hızlı uzamasına yardım eder. Aynı zamanda Biotin saçın yapısında da bulunur. Eksikliğinde ise güçsüz saçlar ile saç dökülmeleri meydana gelir. Biotin eksikliğini anlamanın yolu doktora giderek kan testi yaptırmaktır. Eğer biotin ekslikliğiniz varsa biotin hapları kullanmanız önerilebilir. Bunun haricinde doğal yollardan B7 vitamini (biotin) içeren gıdalar tüketebilirsiniz.

6-) Diğer Vitaminler

Çinko, C vitamini, E vitamini, protein ve kalsiyum da tırnaklar için gerekli olan önemli vitaminler arasındadır. Doğal besinlerde bulabileceğiniz bu vitaminleri yeterli ve dengeli beslenmeyle alabilirsiniz. 

Hızlı Tırnak Uzatma Yöntemleri / Neler Yapılmalı? 

  • Çıplak elle bulaşık veya çamaşır yıkamak ellere ve tırnaklara zarar verdiğinden bu gibi günlük işleri yaparken eldiven kullanmalısınız.

  • Tırnak yeme alışkanlığınız varsa acı oje sürün. Bu oje renksiz ve tadı gerçekten kötü olduğu için tırnak yemek istemeyeceksiniz.

  • Biotin içerikli yiyecekler tüketin. Bunlar arasında domates, soğan, yumurta, badem, fındık, yer fıstığı, ay çekirdeği, somon, kırmızı et başta olmak üzere bir çok besinde bulunuyor. Dolayısıyla vücudun ihtiyacı olan biotini almak için yeterli ve dengeli beslenmek yeterli olacaktır.

  • E vitamini yağı, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı kullanarak tırnaklarınıza masaj yapabilirsiniz. İçinde çeşitli vitaminler barındıran bu yağlar tırnaklarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.

  • En önemlisi her gün düzenli olarak E vitamini içeren ve paraben bulundurmayan bir el kremi kullanın. Hem elinizin hem de tırnakların nemli ve sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Her gün uygulandığı taktirde çok etkili tırnak uzatma yöntemleri arasındadır.

Etkili Tırnak Uzatma Kürleri


1 tatlı kaşığı badem yağı
1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
1 tatlı kaşığı zeytin yağı

Bu üç farklı yağın hepsini bir kasede karıştırın ve sıcak suyun üstünde bir kaç dakika bırakarak ısınmasını sağlayın. Doğrudan ısıya maruz bırakmayın. Isınan yağ karışımına tırnaklarınızı batırın ve en az 10 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayıp kurulayın. İsterseniz ılık yağ karışımı içinde ovduktan sonra birinden yardım alarak parmaklarınızı streç filmle sarın. Tıpkı saçları besleyen yağ küründe de yapıldığı gibi streç film yağ karışımının tırnaklarınıza daha çabuk işlemesine yardımcı olacaktır.  

1 tatlı kaşığı bal
Çeyrek limonun suyu
1 tatlı kaşığı limon suyu

Herkesin mutfağında bulunan bu üç malzemeyi bir kasede karıştırın tırnaklarınıza masaj yaparak 15 dakika bekletin. Ardından sadece suyla yıkayarak nemlendirici kullanın.

Önemli: Yukarıda da belirttiğim gibi her gün E vitamini içeren bir el kremi kullanın hatta bunu alışkanlık haline getirin. Ellerinizi her sabunladığınızda nemlendirici kullanır ve tırnaklarınıza da yedirirseniz tırnaklarınız gerekli nemi almış olacaktır. Eğer E vitamini içeren bir nemlendiriciniz yoksa normal bir el kreminin içine E vitamini damlatarak da kullanabilirsiniz buna ek olarak çeşitli yağlar içeren kremler daha faydalı olabilir. Sadece bu yöntemi kullanarak bile bir ay içinde sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.  

Add Comment