Netflix You Dizi Konusu Ne? | You Dizi Yorumu

Caroline Kepnes’in çok satan romanından uyarlanan You netflix dizisi izlenmek için sırasını bekliyor. Dünya’da ses getirmeye başlayan dizi ülkemizde henüz hak ettiği değeri görmüş değil. İlk bölümü 2018 yılının eylül ayında yayınlanan dizi toplamda on bölümde oluşuyor. You dizi konusu ne? 2.sezon ne zaman yayınlanıyor? Sorularının cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

You Dizi Konusu Ne?

You dizi konusu Joe bir kitapçı işleten eski ve klasik olan her şeyden zevk alan bir adamdır bir gün kitapçı dükkanına giren Beck adında bir kız Joe’nun ilgisini çeker.Bu kızı keşfetme isteğiyle yanıp tutuşan Joe, edindiği küçük birkaç bilgi sayesinde Beck’in sosyal medya hesaplarını inceler ve  ayaklarını yerden kesen bu kız hakkında bilgi edinmeye başlar. Her gün sosyal medya hesaplarını stalklayan Joe’nun takıntısı giderek artar ve bu aşkı giderek ciddi bir saplantıya dönüşür.  Artık attığı her adımı takip edecek Beck’in kalbini kazanmak için en doğru zamanı kollayacaktır. Sosyal medya hesaplarını stalklayarak başlayan bu macera evini gözetleme hatta eve gizlice girmeye kadar gider. Bu takıntılı davranışları Joe’nun başına belaya sokacak hem kendine hem de çevresindeki insanlara zarar vermeye başlayacaktır.

Karakterler

Joe

Dizinin ana karakteri olan Joe gözlem ve yorumlama gücü oldukça yüksek zeki bir adamdır. Basit bir soruya verdiğiniz yanıttan faydalanarak bir kişi hakkında onlarca çıkarım yapabilir fakat o günümüzde bir insanı tanımanın en etkili yolun sosyal medya hesapları olduğunun farkındadır bu yüzden Joe için tam anlamıyla da bir stalker diyebiliriz.
Bir yandan çocukluğunda yaşadığı travmalar bir yandan da geçmişte yaşadığı başarısız ilişkisi onu oldukça sarmıştır, şiddet gibi kötü eğilimleri farkında olmasa da uygulamaya başlar. Sevdiği insanlar için hiçbir şey yapmaktan çekinmez özellikle konu aşık olduğu kişiyse kendine sınır koymaz. Bu rolü üstlenen kişi ise Penn Badgley.

Beck

Elizabeth Lail’in canlandırdığı Beck karakteri, Joe’nun tarifiyle gizlenmek ama bir taraftan da bilinmek ve keşfedilmek arzusuyla yanıp tutuşan genç bir kız. Sosyal medyada hayatının her anını paylaşan günümüz insanlarından fakat hayatı İnstagram’da yayınladığı kadar mükemmel değil. En büyük hayali yazar olmak olan Beck’in kötü giden bir ilişkiye ve yüzeysel dostlara sahip. Kısacası Beck aslında anlaşılmaya muhtaç oldukça yalnız ve mutsuz bir genç kız.

Peach

 

Beck’in en yakın arkadaşlarından olan Peach aynı zamanda Joe’nun da baş düşmanı. Sürprizlerle dolu olan bu dişli karakter izleyiciyi şaşırtmayı başarıyor. Hikayenin aniden farklı bir seyirde ilerlemesini sağladığından dolayı bana göre dizinin en önemli karakterleri arasında. Karakteri canlandıran oyuncu Shay Mitchell.

Paco

Dizinin en masum karakteri olan Paco’nun hayatı annesinin ilişki yaşadığı bir adam yüzünden cehenneme döner. Annesine yapılan şiddete seyirci kalan Paco’nun tek istediği bu adamı hayatlarından çıkarıp annesiyle olan huzurlu yaşamlarına geri dönmek.

You Dizi Yorumu

Dizinin Azra Kohen’in yazdığı Fi’ye aşırı benzediğini değinmeden geçemeyeceğim. Joe, tıpkı  Fi’de yer alan Can Manay gibi geçmişte psikolojik sorunlar yaşamıştır.  İkisi de daha önce saplantılı bir ilişkiye başlamış, çeşitli suçlar işleyerek ilişkilerinde başarısız olurlar. Aradan biraz zaman geçmesiyle aynı saplantılı ilgiyi yeni bir kişiye karşı duymaya başlayarak kontrolden çıkarlar.
You dizisini ayrı olarak ele alırsak dizi fragmanda görüldüğü gibi bir romantik komedi değil. Suç ve gerilim kategorisinde olan dizide sıkıcı olan tek şey geçmişte yaşanılan olayların sık sık önümüze sunulması diyebilirim. Başlarda biraz yavaş ilerlese de hemen her bölümün sonunda yer alan sarsıcı olaylar ile diğer bölümü izlemek için sabırsızlandırıyor. Fakat dizide kendini sevdirmeyi başaran bir veya iki karakter mevcut.

———————————— SPOİLER UYARISI ————————————————————

Joe önceki ilişkisinde aldatılmıştı ve yeniden bu darbeyi almaktan korkuyordu. Ne zaman Beck’in hayatında biri olduğunu düşünse ya da Beck’i tehlikeye atacak biri olduğunu düşünse çareyi öldürmekte bulmayı başladı. Bunu yapmak için de çocukken çalıştığı dükkanda cam duvarlı bir alanda o kişiyi hapsederek başlıyor. Çocukken kendisine yapılan işkencelerin aynısı yaşatmaya başlıyor bu da yaşadığı olayların etkisinden hala kurtulamadığını gösteriyor.
İşin en kötüsü de olaylar geri dönülmez biçimde kötüleştiğinde hapise girmemek için sevgilisine zarar vermesi. Bu durumda kendini Beck’ten daha fazla sevdiğini anlayabiliyoruz. Dizinin son bölümünde ise öldüğünü düşündüğüm eski sevgilisi geri dönüyor fakat bunun bir halisünasyon olma ihtimali de var. (umarım öyle olur kendilerini hiç sevmedim.) Joe günlük hayatta hiç olmadık bir yerde eski sevgilisine dair görüntüler görüyordu. Joe ve eski sevgilisinin ilişkisine baktığımızda tanışma ve flörtleşme evrelerini çoktan bitirmiş sevgi ve saygıya dair ne varsa harcamışlardı. Durum o kadar ki Joe’ya onu aldatmaya gideceğini rahatlıkla söyleyebiliyor ve Joe’dan nefret ediyordu. Normal bir insan bu tarz bir ilişkiyi bitirirdi fakat bu takıntılı bir ilişki olduğu için Joe bitirmek istemedi. Nedendir bilinmez yıllardır ortalıktan kaybolan eski sevgilisi aniden geri dönüyor. Bundan sonra ne olacağı ise tam bir muamma. Beck’e döndüğümüz zaman masum sandığımız bu kız da tıpkı eski sevgilisi gibi yılan çıkıyor. Kısacası herkes yılan bu dizide, kimse masum değil. Öyle ki o kadar insan arasında dizide kendini sevdiren ve bağ kurabileceğimiz tek karakter Paco olabilir. You dizi konusu Fi ile bir çok açıdan birbirine benziyor.

————————————————————————————————————————-

You dizisi 2. sezon ne zaman?

2. sezonun yayınlanma tarihi hakkında henüz bir bilgi yok. İlerleyen günlerde dizi ekibinin 2. sezon hakkında bir bilgi vermesi bekleniyor.

You benzeri diziler var mı?

You dizi konusu ile benzeşen dizi ve filmlerin olup olmadığını merak ediyorsanız elbette var. Saplantılı ilişkileri konu alan onlarca dizi ve filmlerden sadece bazıları şunlar:

1-) Fi

Azra Kohen’in Fi – Çi – Pi serisini duymamış, okumamış ya da hala izlememişseniz konu bakımından You dizisine oldukça benzediğini bilmelisiniz. Dolayısıyla Fi benzeri dizi arayanlar için de You dizisini önerebilirim. Bu iki dizide kişiliği birbirine en çok benzeyen karakterler ise You’dan Joe ve Fi’den Can Manay. Zaten diziyi bu iki ana karakter oluşturuyor diyebiliriz.

2-) Saplantı


Evli ve çocuklu bir adam bir şirkette yöneticidir. Şirketinde çalışan güzel bir eleman onu baştan çıkarmaya ve yok etmeye kararlı geçici bir eleman bütün hayatını alt üst eder. Bu takıntısı hem kendisini hem de bir aileyi dağıtmak üzeredir. Filmi izlemek için en büyük sebeplerden biri de Beyonce’un kadroda olması.

3-) Koku: Bir Katilin Hikayesi

Koku alma yeteneği normal bi insanın üzerinde olan bir adam olan Jean 18.yy da Paris’te dünyaya gelmiştir. Bu adamın koku alma yeteneği normal bi insanın üzerindedir ve güzel yada çirkin her türlü kokuya karşı sıra dışı bir algısı vardır. Öte yandan bu tuhaf adamın diğer duyuları hiç gelişmemiştir. Bir gün kendine ait bir ten kokusunun olmadığını fark eder. Bu durumda tek çare vardır, ona insan kokusu gerekir. Bu kokuyu elde etmek için de insanlara gereksinimi vardır. Arzu ettiği kokulara sahip olmak uğrunda her şeyi yapmaya hazırdır. Buna bütün genç ve güzel kızları öldürmek de dahil. Patrick Süskind’in aynı adlı romanından uyarlanan film, koku ile var olabilen Jean Baptiste’in trajedisini anlatmaktadır.

4-) You get me

You dizi konusu ile benzer filmlerden biri de You get me fakat Türkçe’ye çevirisi ille de sen.
Tyler sevgilisiyle kavgalı olduğu partide bir kızla tanışır ve o geceyi bu kızla birlikte geçirir. Tyler yaşanan bu ilişkiyi tek gecelik bir macera olarak adlandırır ve sevgilisini kaybetmemek için bir sır gibi saklar. Holly ise bunlara derin anlamlar yükler ve onun kalbini kazanabilmek için Tyler’ın hayatına sızmaya başlar. Bu film hakkında kısaca şunu söylemeliyim ki diğerleri arasında en tahmin edilebilir senaryoya sahip ve şaşırtıcı pek bir şey yok. Yine de boş zamanınız varsa izlenebilir. 

Add Comment