Tca Peeling Nedir? Tca Kullanımı Nasıl Olmalı? Evde Leke Tedavisi

Tca peeling nedir? Tca peeling kullanımı nasıl olmalı? Cilt lekelerini temizlemek için kullanılan yöntemlerden biri de trikloroasetik asit (TCA) isimli kimyasalı kullanarak derinin üst tabakasını soyma işlemidir. Derinin üzerine sürülen TCA deri tabakasında belli bir derinliğe kadar hasar oluşturur ve eski lekeli deri bu şekilde soyulmuş olur.
Kontrolsüz ve bilinçsiz bir şekilde uygulanırsa büyük zararlara sebep olabilir.
Kimyasal peelingin üç farklı çeşidi vardır. Bunlar etki seviyesine göre yüzeysel, orta ve derin olarak ayrılır. Tca’nın saflık oranı bunu belirler. %15 basit akne lekeleri, çil ve ince çizgileri yok ederken %20 – %30 Tca orta seviyede olup orta seviyedeki kırışıklıklar ve çatlakları gidermeye yardımcı olur. %50 ve üzeri oranındaki Tca ise dövme, ameliyat izi, derin skarlar gibi derinin alt tabakalarında etkili olmaktadır.

1-) Yüzeysel Kimyasal Peeling


Tca %15 ile uygulanması önerilen bu peeling, cildin en üst tabakasında ince bir soyulma yapar. Daha çok akne lekesi, çil, siyah ve beyaz nokta tedavisinde ve ince çizgilerin giderilmesinde tercih edilmektedir. Yüzeysel kimyasal peeling sonrası günlük hayata dönülebilir. İlk defa deneyecek olanlar %15 oranında Tca ile başlamalısı önerilir.

2-) Orta Seviyede Kimyasal Peeling

TCA (Trikloroasetik asit) seviyesi 20% ile 30% arasında değişmektedir. Genellikle hafif ile orta derecedeki yüz kırışıklıkları ve pigment değişikliklerinde bir cilt hastalığı olan aktinik keratoz tedavisinde etkili olan bir yöntemdir. Aynı zamanda yüz, kol, omuzlar ve boyun bölgesinde ortaya çıkan cilt lekeleri ve güneş lekelerinin tedavisinde de kullanılmaktadır. Orta seviyedeki bu peeling işleminde birkaç gün sonra yüzde kırmızı renk kalabilir fakat bu durum geçicidir. Bu evre sonrasında cilt açık kahverengiye doğru döner ve bir kaç gün sonra hasar görmüş olan deri dökülmeye başlar. Bu süre boyunca ciltte gerginlik yaşanabilir. Güneş kremleri ve günlük nemlendiriciler kullanarak bu sorun ortadan kalkabilir. Ortalama yedi gün içinde cilt yenilenme evresini tamamlar fakat bu süre bir kaç gün daha artabilmektedir.

3-) Derin Kimyasal Peeling

TCA 50% oranında kullanılmaktadır. Deri tabakasının alt tabakalarına kadar ciddi bir soyulma gerçekleştir. Derin akne izleri, skarlar, dövme, cilt çatlakları, yara izleri ve faça izlerinin giderilmesinde çok etkilidir. İşlemden sonraki süreç ağrılı geçebilir. Yaklaşık 1 ay iyileşme süreci vardır ve kızarıklığın tamamen iyileşmesi 3 aya kadar sürebilir. Diğer kimyasal peeling yöntemlerine göre çok daha etkilidir ve etkisi uzun süre devam eder. Bu seviyedeki peeling işleminin bir uzman tarafından yapılması tavsiye edilir.

Kimyasal Peeling Faydaları Nelerdir?

Kimyasal peeling ince çizgiler, orta derecedeki kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltır.
Cilt lekelerini temizleyerek daha pürüzsüz bir görüntü sağlar.
Ölü deriyi yeniler ve taze derinin ortaya çıkmasını sağlar.
Ciltteki akne lekelerini gidermeye yardımcı olur.
Sivilcelerden kaynaklanan çukurları hafifletir.
Derin soyma işlemi ile dövme ve ameliyat izi gibi lekeler yok edilebilir.

Kimyasal Peeling Zararları Nelerdir?

Hassas ciltlerde derin kimyasal peeling işlemi sonucunda geçmeyen lekeler meydana gelebilir.
Çok açık tenli ve esmer tenli kişilerde daha daha koyu renkte lekelerin meydana gelme ihtimali vardır.
Kimyasal peeling tedavisi devam ederken güneşe çıkılırsa lekelere sebep olabilir.

Dermaroller ile Cilt Yenileme ve Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tca Peeling Nasıl Uygulanır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Tca peeling kullanımı nasıl olmalıdır? Tca peeling işlemini yaz aylarında yaparsanız cildinizde leke oluşturma riski oldukça yüksektir bu yüzden sonbahar ve kış aylarında uygulamak daha zararsız olacaktır. Dudaklarda açık yara veya uçuk varsa kesinlikle yapmayın ve işlemi uygularken mutlaka eldiven kullanın. Ağız çevresi, göz altı ve göze değmemesi için çok dikkatli kullanmalısınız. Sürme işlemi bir parça temiz pamukla yapılmalıdır. Pamuğa tca dökün ve cildinizi temizledikten sonra soyulmasını istediğiniz bölgelere uygulayın. Bekleme süresi maksimum 60 dakika olmalıdır. Bu süre içinde yüzde kaşınma ve yanma hissetmeniz doğaldır. Bu Tca’nın yüzünüze etki ettiğinin göstergesidir. Hemen ardından bol suyla temizleme yaptıktan sonra nemlendiricinizi kullanın. Tca peeling işlemi bittikten sonra 1-2 gün boyunca yüzünüzü yıkamamalı ve makyaj yapmamalısınız. Dışarıya çıkarken mutlaka güneş kremi kullanmalı ve güneşin altında durmaktan kaçınmalısınız aksi taktirde lekelere sebep olabilir.

Tca Peeling Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Tca uygulanan bölgeyi sabun gibi ürünlerle yıkamayın. Mümkünse sadece su ile yıkamalısınız.
Asit uygulanan alandaki deriyi kendiniz soymayın aksi taktirde iz kalabilir. Güneş kremi kullanın ve güneş altında durmaktan kaçının ve düzenli olarak nemlendirici krem kullanın.
Tekrar tca peeling yapmak için 6 ay beklenmesi önerilir.

Add Comment