Yanmış Badem Maskesi | Akne İzleri İçin Maske Önerisi

Yanmış Badem Maskesi ile Sivilce Lekelerinden Kurtulun

İnsanlar özellikle de kadınlar sivilce lekelerinden kurtulmak için birbirinden farklı yüz maskeleri ve tüyolar denemektedir. Bunlar biri de yanmış badem maskesidir. Yanmış badem maskesi ile sivilce izleri geçer mi? Yanmış badem maskesi ne işe yarar? Kaç gün kullanmak gerek?

Sivilce lekesi özellikle ergenlikteki genç kız ve erkeklerin başına sıkça gelen rahatsız edici bir olaydır. Bazen hormonlardan, bazen sağlıksız beslenmekten ve bazen de bir hastalıktan dolayı yüze hücum eden sivilceler geçtikten sonra geride kendinden bir iz bırakır. Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişilerle sınırlı kalmaz yetişkin bireylerde bile görülmektedir. Tıbbi müdahaleler yapılarak geçebilir fakat sivilce izlerini geçirmek oldukça maliyetli olabilir. Bunun için çok çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları:

+Dermaroller İle Leke Tedavisi

+Tca Peeling İle Leke Tedavisi

Sivilce lekesi çeşitli yollardan tedavi edilse de sivilceyi çıkaran asıl sebebi bulup çözmediğiniz sürece farklı yerlerden çıkmaya devam eder. Dolayısıyla çok para verip lekelerden kurtulmak isterken sivilcelerin tekrar aynı yerde çıkmasıyla paranız ve emeğiniz çöpe gidebilir. Sivilce ve sivilce lekelerinden şikayetçi iseniz dermatoloğa giderek sağlık durumunuzu kontrol ettirin. Eğer sivilcelerin çıkması bir sağlık sebebinden kaynaklanmıyorsa leke tedavisi uygulayın.

Yanmış Badem Maskesi Tarifi

Yanmış Badem Maskesi için gerekli malzemeler:
2-3 adet badem içi
1 çay kaşığı yoğurt
1 çay kaşığı bal
Küçük bir kavanoz

Yanmış badem maskesi için istediğiniz kadar bademi kırın ve yakın. Yakmak için bir cımbızla tutup diğer elinizle çakmağı kullanın diğer yöntem ise ocağın üzerine yerleştirerek yanmasını beklemek. İkinci yöntem diğerine göre daha kolaydır fakat dikkatli yakmak gerekir. Yaklaşık 5 dakika boyunca ateşte yanan bademleri bir kaba alın ve krem kıvamında olması için kaşık yardımıyla toz haline gelene kadar ezin. Ardından içine 1 çay kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırın daha sonra bu maskeyi bir kulak çubuğu yardımıyla lekelerin üzerine sürün. Maskeyi kullanmadan önce yüzünüzün temizlenmiş ve kurumuş olmasına dikkat edin. Yaklaşık 10 dakika sonra lekelerin üzerine uyguladığınız yanmış badem maskesi kuruyacaktır. Ilık su ile yüzünüzü temizleyin ve günlük nemlendiricinizi kullanın.
Bu maskeyi 1-2 hafta boyunca her gün aynı şekilde uygulayın. Eğer hazırlayıp daha sonra kullanmak isterseniz 5-6 badem kullanabilirsiniz fakat kullanacağınız süre boyunca buzdolabında ağzı kapalı şekilde muhafaza edin.