Yazın Neden Sivilce Çıkar? Yazın Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapmalı?

Yazın getirdiği en büyük sorunlardan biri de hassas ciltlerde sivilceye yol açmasıdır. Özellikle yağlı, karma ve hassas ciltlerde yazın sivilce artışları görülmektedir. Yazın neden sivilce çıkar? Yazın sivilce çıkmasının sebebi nedir? Yazın sivilce çıkması nasıl önlenir? Hadi bu soruların cevabını arayalım.

Yazın Neden Sivilce Çıkar?

Terlemek

Bir çok insan yazın normalden daha fazla sivilce çıktığını farketmiştir. Bunun sebeplerinden biri terlemektir. Ter kısa süre içinde ciltten uzaklaştırılmadığı taktirde sivilceye sebep olur.

Toz, Stres

Yazın kuruyan toprağın neden olduğu toz ciltte birikir ve yine kısa süre içinde ciltten arındırılmazsa gözeneklerde sivilceye neden olur. Aynı şekilde iş, sınav stresi, yoğun çalışma, arkadaşlık ve ilişkilerde yaşanan sorunlar strese neden olmaktadır.

Güneş

Bazı ciltler diğerlerinden daha hassastır ve güneşe maruz kalmayı sevmez. Uzun süre güneşe maruz kaldığınız taktirde özellikle de güneş kremi kullanmamışsanız sivilce çıkma ihtimali oldukça büyüktür. Özellikle açık tenliler ve hassas cilde sahip olanların güneşte çok durmaması gerekir.

Bakteriler

Kışın bastıran sert soğuklar bakterilerin yaşaması için uygun ortam oluşturmaz bununla birlikte sıcak havalarda bakteriler daha hızlı üremektedir. Bindiğimiz otobüsün tutunma demirleri, kapı kolları, bilgisayar klaveysi ve mouse da dahil olmak üzere dokunduğunuz her şeyde on kat daha fazla bakteri vardır ve temizlenmediği sürece üremeye devam ederler. Gün içinde bu kadar bakteriyle temas ettikten sonra elinizle yüzünüze temas etmek elinizdeki bakterilerin yüzünüze taşınması demektir. Bu da sivilce için kaçınılmaz bir ortam oluşturur.

Yazın  Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapmalı?

Yazın sivilce çıkmasının nedenlerini kısaca anlattık ama elbette hormonlar ve çeşitli hastalıklar da sivilceye sebep olan etkenler arasında olduğunu unutmamak gerek. Yazın sivilceye neden bir sürü etken varken sivilce çıkma ihtimalini nasıl en aza indirmemiz gerektiğinden bahsedelim.

1-) Güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Cildiniz hassas olmasa bile mutlaka güneş kremi kullanın eğer uzun süre güneşin altında kalacaksınız bir kaç saat içinde tekrar güneş kremi kullanarak koruma süresini uzatın. Bununla birlikte şapka kullanarak güneşin zararlı etkenlerine karşı ekstra koruma kazanmış olacaksınız.

2-) Yüzünüzü Sık Sık Temizleyin.

Yüzünüzü en az 2 defa temizleme ürünüyle birlikte temizleyin. Özellikle makyajınızı sildikten sonra, terledikten sonra temizleyi asla ihmal etmeyin aksi taktirde sivilce çıkma ihtimali oldukça büyüktür. Bunun dışında tonik ve nemlendirici kullanmayı unutmayın. Dikkat etmeniz gereken diğer nokta kullandığınız ürünlerin cildinize uygun olmasıdır. Cilt tipinize göre ürün seçmek de bir o kadar önemlidir.

3-) Ellerinizi sık sık yıkayın.

Elinizde tahmin ettiğinizden daha fazla mikrop bulunur özellikle dışarıdan geldiğinizde elinizi yıkamayı unutmayın. Normal sabunları kullanmak yerine activex gibi mikropları yok etmek için özel üretilmiş sabunlar tercih edebilirsiniz. Son olarak cildinize dokunmamaya dikkat gösterin bu durum elinizdeki mikropların yüzünüze bulaşmasına neden olur.

Yüzde çıkan pütürler nasıl geçer?