Coronavirus Yunanistan ve Gürcistan’a da sıçradı.

Coronavirus salgını komşulara bulaştı

Virüsün ortaya çıktığı Çin’de alınan geniş önlemler sayesinde coronavirus salgını azalırken tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor.

Bir kaç gün önce komşumuz olan Irak ve İran’da meydana gelen coronavirus salgınından sonra yeni bir gelişme daha yaşandı. Yunanistan’ın Selanik kentinde, 38 yaşındaki bir kadında, yeni tip coronavirus (Kovid-19) tespit edildi.

Yunanistan Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Başkanı Sotiris Skodras, dün akşamdan itibaren Selanik Hastanesi’nde karantina altına alınan kadında koronavirüse rastlandığını açıkladı.

Hastanın, bir süre önce İtalya’yı ziyaret ettiği belirlenirken onunla temasta bulunan aile üyeleri ve yakınlarının da özel birimlerde karantinaya alındığı belirtildi.

Bunun yanında diğer komşumuz olan Gürcistan’da da koronavirüse rastlandı. İran’dan Azerbaycan üzerinden ülkesine dönen bir Gürcistan vatandaşında Kovid-19 taşıdığı tespit edildi.

Tiflis’teki Richard Lugary Halk Sağlığı Araştırma Merkezi’nin laboratuvarında yapılan test sonucunda coronavirüs taşıdığı belirlenen hastanın Tiflis Enfeksiyon Hastanesi’ne nakledildi. Bununla birlikte gümrük kapısında vatandaşı kontrol eden çalışanların da kontrol edilmek üzere hastaneye götürüldüğünü ifade etti.

 

Coronavirus Hakkında AB’den Korkutan Açıklama

Avrupa Birliği Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi Başkanı Dr. Andrea Ammon, koranavirus salgını ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Ammon, “Koronavirüs salgınının AB’de daha geniş alanlara yayılacağı senaryolarına hazırlanmak gerekiyor” ifadelerini kullandı. Neredeyse bütün komşularda meydana gelen coronavirus vakasıyla Türkiye’ye bulaşması an meselesi haline geldi. Gümrük kapıları ve havalimanlarında alınan önlemler ise arttırılmış durumda.

Add Comment